Answer: See explanation
Explanation:
1. Dr Deferred revenue 2,000
Cr. Rent revenue 2,000
2 Dr. Insurance expense 6,600
Cr. Prepaid insurance 6,600
3 Dr Salaries expense 3,000
Cr Salaries payable 3,000
4 Dr Interest expense 250
Cr Interest payable 250
5 Dr Supplies expense 3,900
Cr Supplies. 3900
N. B:
Rent revenue for December was calculated as:
= $4,000 x 1/2
= $2,000
Insurance expense for the current year was calculated as:
= $13,200 x 6/12
= $6,600
Interest expense:
= $15,000 x 10% x 2/12
= $15000 × 0.1 × 2/12
= $250
Supplies expense:
= $1,000 + $3,400 - $500
= $3,900
This is known as family branding. Family branding or also
known as umbrella branding is a marketing strategy that uses a single brand
name in marketing the products. The family branding develops familiarity in the
market due to its name and logo. This helps their new product lines to get
distinguished in the market.
This is a key idea with international trade. This involves what is known as comparative advantage.
let's say country A can produce a ton of soybeans in 4 hours and a ton of corn in 2 hours. While country B can produce a ton of soybeans in 15 hours and a ton of corn in 5 hours.
Looking at this set up you can see that country A can produce both corn and soybeans faster, so they have an absolute advantage in both!
However what trade is based on is opportunity cost. So if we think about how much corn country A has to give up to produce soybeans, they have to divert a total of 4 hours from corn to soy beans to produce one ton of soy beans. That 4 hours could be used to produce 2 tons of corn (since 2 hours for 1 ton and we're taking away 4 hours!). So opportunity cost of soybeans in country A is 2 corn.
In country B they would need a total of 15 hours to produce one extra ton of soybeans, but those 15 hours could instead be used to produce 3 tons of corn (5 hours per ton and we're stealing 15 total hours). That means country B's opportunity cost is 3 corn.
Since A has a lower opportunity cost in produce soybeans they will specialize and B will specialize in corn.
Answer:
Net Purchases = Cost of goods sold - Decrease in Inventory
= $308,000 - $16,500
= $291,500
Cash paid to Suppliers = Net Purchases + Decrease in accounts Payable
= $291,500 + $13,500
= $305,000
The summary entry is as follows:
Merchandise Inventory A/c Dr. $291,500
Accounts payable A/c Dr. $13,500
To cash $305,000
(To record the amount of cash paid to merchandise suppliers during 2018)
Answer:
Please see explanation below.
Explanation:
The next step is to conduct a secret ballot election which will be supervised by National Labor Relations Board (NLRB) as might be required by the employer-Champlain products inorder to obtain voluntary support from the employees that the union wants to represent. The reason being that the management might decided not to recognize the card checks practise on the basis that a union without a secret ballot election is not reliable hence employees that signed the card might have been intimidated or coerced by the union to do so.
Where the management refuses to recognize the card check that was signed by at least 41% of the employees it wants to represent, management would then request for secret ballot election where employees would be able to vote confidentially without coercion or undue influence from the union or co-workers.