Answer:
The distance to his office is 2.5 miles.
Step-by-step explanation:
Given : Wade bicycles at a speed of 10 miles an hour and arrives at his office in only 15 minutes.
To find : What is the distance in miles to his office?
Solution :
The relationship between distance, speed and time is

The speed of bicycle is 10 miles per hour.
Time taken is 15 minutes.
Converting into hours,
1 hour = 60 minutes
1 minute =
hours
15 minute =
hours
15 minute = 0.25 hours
Substitute the value sin the formula,


Therefore, The distance to his office is 2.5 miles.
Table is attached below
From the table we can see that the Lemon cost is equal to 35% of the expenses
Let the expense be x, Lemons cost is 70
Lemon cost = 35% * x
70 = 35% * x ( 35% =
= 0.35)
70 = 0.35 * x
x = 
x= 200, Expense = $200
Given : Profit percentage is 15%=
= 0.15
Profit = profit percentage * Expense
Profit = 0.15 * 200 = 30
So profit = $30
Break even point is where all the expense is already covered by the revenue. In this case, the expense would be the stand ($75,000) and the lemon+sugar+water ( $1.25 per glass). The revenue comes from lemonade($30/glass). Then the equation would be:
$30 * glass of lemonade= $75,000 + $1.25 * glass of lemonade
($30-$1.25) * glass of lemonade= $75,000
glass of lemonade= 2608.7
Answer:
Volume= 2.92cubic yard
Step-by-step explanation:
Converting to ft
23ft9inches= 23+(9/12)=23.75ft
10ft 1 in= 10 +(1/12)= 10.083ft
4 inches= (4/12)=0.333ft
Volume= L×W×H
Volume= 23.75 × 10.083×0.33= 79.02ft^3
Converting to cubic yard
1 cubic foot= 0.037 cubic yard
79.02 cubic feet= 0.037× 79.02= 2.92cubic yard