Answer:
Break Even Point
In Units = 2,000 units
In value = $80,000
Explanation:
Break even Point = 
When we use contribution per unit, we get the break even point in units sales.
When we use the contribution margin as a percentage of sales we get break even sales in value.
Contribution per unit = $20
Contribution margin in percentage = $20/$40 = 50%
Therefore, Break even Point in units = 
Break even units = 2,000
Break Even Point in value = 
Sales to be made in value at break even = $80,000
Your answer is logistician. I just took the test for this and got them all right, so I know this is correct. Hope it helps (:
Answer:
d. $3
Explanation:
Quantity Total Cost Fixed cost Total var. marginal cost
0 $3 $3 0 0
1 $5 $3 $2 $2
2 $7 $3 $4 $2
3 $10 $3 $7 $3
4 $15 $3 $12 $5
the variable cost of the third unit is equal to the marginal cost of producing it.
Answer:
D. 14.25
Explanation:
Data provided as per the question below:-
Marginal Propensity to Save = $87.00
Earnings per share = $6.10
The computation of price earning ratio is shown below-
Price earning ratio = Marginal Propensity to Save ÷ Earnings per share
= $87.00 ÷ $6.10
= 14.25
Therefore for computing, the we simply applied the above formula.
Answer:$813,000
Explanation:
The cost of property plants and equipment in relation to IAS 16 includes the purchase price, related tax, transportation, professional fee, first insurance cost, and all other costs incurred to put the property in a position to be put into the desired use. The cost also includes all related miscellaneous cost.