Answer:
Results are below.
Explanation:
The absorption costing method includes all costs related to production, both fixed and variable. The unit product cost is <u>calculated using direct material, direct labor, and total unitary manufacturing overhead. </u>
<u>First, we need to calculate the unitary cost under absorption costing:</u>
Unitary varaible production cost= 50 + 80 + 20= $150
Unitary fixed cost= 700,000/20,000= $35
Total unitary cost= $185
<u>Now, we the income statement:</u>
Sales= 19,000*210= 3,990,000
COGS= (19,000*185)= (3,515,000)
Gross profit= 475,000
Total selling and administrative= (285,000 + 10*19,000)= (475,000)
Net operating income= 0