Time for fractions!!!
I’m going to set a rate of miles per gallon and then cross multiply to get me answer.
41miles/gallon = 617.3/xgallons
617.3 multiplied by 1 and then divided by 41 = about 15.05 gallons
A reasonable estimate then is 15 and a half gallons, because rather than measuring down to the hundredths, the next closest and reasonable measurement is 15 and a half or under.
Comment if you don’t understand and I’ll try to help.
Let Tony's age = x
He is 4 years younger than his brother Josh, so Josh's age would be x + 4
He is 2 years older than his sister, so her age would be x - 2
He has a twin, which would be the same age, so the twins age is also x
They all add together to equal 66, so you get:
x + x + x+4 + x-2 = 66
Simplify:
4x +2 = 66
Subtract 2 from both sides:
4x = 64
Divide both sides by 4:
x = 64/4 = 16
Tony is 16 years old.
1.The isosceles triangle has sides of length 14, y, y
2. According to the "triangle inequality" :
y+y>14
2y>14
y>14/2=7
(y is greater than 7)
3. Remark, check the figures:
the side lengths cannot be less than (neither equal to 7), because we cannot get a triangle in that case, check picture 2
In picture 1 wee see that the side lengths can be as large as we want. We can erect an altitude, as high as we want. Pick a point on the altitude, and join it to the endpoints of the base, and we get an isosceles triangle with base equal to 14.
Answer: 

Step-by-step explanation:
Let x represents the number of red roses and y represents the number of white roses.
Given : Javier is purchasing a bouquet of roses from a floral shop. He wants the bouquet to have at least 12 roses.
i.e. the required inequality for this statement will be :-
No. of red roses +No. of white roses ≥ 12
i.e. 
Also, Red roses cost $2.75 each and white roses cost $3.50 each and he wants to spend less than $35.
i.e. $2.75(No. of red roses)+$3.50(No. of white roses)≤ $35
i.e. 
Now, From (1) and (2) the system of inequalities represents the situation :


<span>Answer:
The two events are independent. In the given scenario, P(M and N) =0.25
Explanation:
1) Independent events are those that do not affect each other. In this case the number that you roll does not change the flip of the coin. So, whatever number you get with the die, the probabilities of landing tail or head when tossing the coin are the same.
2) The probability of the two simultaneous events: getting an odd number and landing a tail, since they are independent, is equal to the product of the two independent events:
P(M and N) = P(M) x P (N) (only because they are independent)
3) The probability of getting and odd number is 0.5 (half of the numbers are odd and half are even => probability = 1/2)
4) The probability of the coin lands tail is 0.5 (1/2).
5) Then the joint probability is 0.5 x 0.5 = 0.25</span>