Step-by-step explanation:
10 red 6 blue so 16 altogether.
apologies if I'm wrong
Answer:
Step-by-step explanation:
a) probability a person admitted to the hospital will suffer a treatment-caused injury due to negligence
P(injury) = 4%
P(negligence) = 1/4 = 0.25
We need to find probability (injury)(negligence)
P(injury) * P(negligence) = 0.04*0.25 = 0.01
b) probability a person admitted to the hospital will die from a treatment-caused injury
P(injury) = 4%
P(death) = 1/7
P(Injury) *P(death) = 0.04/7 = 0.00571
c) In the case of a negligent treatment-caused injury, what is the probability a malpractice claim will be paid
P(claim) = 1/7.5
P(payment) = 1/2
P(claim)*P(payment) = 1/7.5 * 1/2 = 0.06
Answer:
<u>42 Hours.</u>
Step-by-step explanation:
As an equation where y is the total pages and x is hours of class:
y=1+1x since she started with 1 page and does 1 page per hour.
Setting the total pages she needs as 43 (y=43) we get:
43=1+1x
Subtract one on both sides
42=1x
The 1 doesn't need to be written so
x=42
Therefore, it'll take her 42 hours to write all those notes.
Answer:
Graph these two points: (0, 360), (30, 0)
Step-by-step explanation:
Since Amir drove for 30 minutes at a rate of 12 meters, that means that he started at an elevation of 360 feet. The easiest way to graph this, is to place one dot at (0, 360), and at (30, 0).