Answer:
taxable income per pay period = $1,637.50
Explanation:
first we must determine Yvette's pay per period. Since she is paid semimonthly, that means she gets paid twice a month = $42,000 / (12 x 2) = $42,000 / 24 pay periods = $1,750 per pay period
her 401 (k) contributions = $1,750 x 3% = $52.50
her medical premium = $60
taxable income per pay period = $1,750 - $52.50 - $60 = $1,637.50
Answer:
open
Explanation:
Based on the description provided, it seems that Acme Sales is an example of an open system. This is a system that has external interactions which deals with information, energy, or material transfers into or out of the system boundary. In this scenario, Acme Sales is transferring information to and from the company by asking their customers questions over the phone which the clients are providing this information.
Answer:
$44,440.96
Explanation:
We must find the future value of the initial $7,900 deposit and the annuity (17 deposits of $1,200 each)
- future value of the initial deposit = present value x (1 + interest rate)ⁿ = $7,900 x 1.04¹⁸ = $16,003.95
- future value of the annuity = Payment x ([1 + interest rate]ⁿ - 1) / interest rate = $1,200 x (1.04¹⁷ - 1) / 0.04 = $28,437.01
total amount on Angela's savings account = $16,003.95 + $28,437.01 = $44,440.96
Answer:
A) inelastic demand
Explanation:
Demand is inelastic if a change in price has no effect on quantity demanded.
Changes in price has no effect on quantity of leather demanded. Therefore, the demand for leather is inelastic.
Direct purchasing is buying raw materials used in the production process.
Straight rebuy is purchasing similar goods from the same supplier under similar conditions.
Modified rebuy is purchasing similar goods either from a different supplier or in a different condition.
Answer:
A. cost-plus regulation
Explanation:
When a local regulator calculates the average cost of production for the public water utility or any other service and allow an adjustment for the normal rate of profit the firm should expect to earn, and then set the price that consumers can be charged accordingly, this is known as cost-plus regulation.
It is usually carried out by the government.