I believe the answer is B) -3/2 or -1.5.
Please give a heart and rating if this is right!
Answer:
0.34134
Step-by-step explanation:
In other to solve for this question, we would be using the z score formula
z = (x - μ) / σ
x = raw score
μ = mean
σ = Standard deviation
We are told in the question to find the probability that a worker selected at random makes between $350 and $400
let x1 = 350 and x2= 400 with the mean μ = 400 and standard deviation σ = $50.
z1 = (x1 - μ) / σ = (350-400) / 50 = -1
z2 = (x2 - μ) / σ = (400 - 400) / 50 = (0/50) = 0
From tables, P(z <= -1) = 0.15866
P(z <= 0) = 0.5
Then, the probability would give us, P(-1 ≤ z ≤ 0) =0.5 - 0.15866 =
0.34134
Hence, The probability that a worker selected at random makes between $350 and $400 = 0.34134
10*0.25=2.5
2.5/10*100=25 lbs
25-10=15 lbs
Nina need to add 15 lbs of water
£18240
since the amount she earned falls within the range of the tax rate 40%, multiply her earnings by 0.4.
£45600*0.4= 18240
Answer:
balbla
Step-by-step explanation:
gbjldf;l g
dkfjmg
bgrdgdfgvfgfgbfgf gfff