Answer:
in units: 18,900
in dollars: $ 41,013
Step-by-step explanation:
The break even point is the sales dollar amount or sales in unit at whichthe operating income of the firm equals to zero:
Where:

<em><u>Contribution margin:</u></em>
2.17 - 1.27 = 1 dollar per unit
Break even:
$18,900 fixed cost / $1 per unit = 18,900 units
Then, in sales:
18,900 x $2.17 each = 41.013
break even point:
Answer:
27m
Step-by-step explanation:
It's the Pythagorean Theorem.
20^2+18^2=c^2
400+324=c^2
724=c^2
take the square root of both sides
26.9m=c
to the nearest meter = 27
2(5x + 2)^2 = 48
divide both sides by 2
(5x + 2)^2 = 24
square root both sides to clear the power of two.
5x + 2 = + - sqrt24
subtract 2 from both sides
5x = -2 + - sqrt 24
divide both sides by 5
x = (-2 +-sqrt24)/5 or decimal answers .58 and -1.38
<span><span>(<span>sinx</span>−<span>tanx</span>)</span><span>(<span>cosx</span>−<span>cotx</span>)</span></span>
<span>=<span>(<span>sinx</span>−<span><span>sinx</span><span>cosx</span></span>)</span><span>(<span>cosx</span>−<span><span>cosx</span><span>sinx</span></span>)</span></span>
<span>=<span>sinx</span><span>(1−<span>1<span>cosx</span></span>)</span><span>cosx</span><span>(1−<span>1<span>sinx</span></span>)</span></span>
<span>=<span>sinx</span><span>(<span><span>cosx</span><span>cosx</span></span>−<span>1<span>cosx</span></span>)</span><span>cosx</span><span>(<span><span>sinx</span><span>sinx</span></span>−<span>1<span>sinx</span></span>)</span></span>
<span>=<span><span>sinx</span><span>cosx</span></span><span>(<span>cosx</span>−1)</span><span><span>cosx</span><span>sinx</span></span><span>(<span>sinx</span>−1)</span></span>
<span>=<span>(<span>cosx</span>−1)</span><span>(<span>sinx</span>−1<span>)</span></span></span>
Acceleration is:
a=g
Velocity is the integral of the above
v=gt+v0
And position is the integral of the above
h=gt^2/2+v0t+h0
You are given that v0=15ft/s and h0=0ft and let g≈-32 so
h(t)=-16t^2+15t
It will hit the ground when h(t)=0 so:
0=-16t^2+15t which is equal to
16t^2-15t=0 factor
t(16t-15)=0, since we are looking for the time other than zero...
t=15/16 of a second :)
So they obviously just rounded to one whole second. So C.) was the correct answer. (Although I would say they are all wrong because they didn't SAY to round the answer :P) Haha, not trying to confuse you, the answer is most likely C. because they had the correct equation.