Answer:
97
Step-by-step explanation:
We are asked to find the size of sample to be 95% confident that the error in psychologist estimate of mean reaction time will not exceed 0.01 seconds.
We will use following formula to solve our given problem.
, where,
,
,
.


Substitute given values:





Therefore, the sample size must be 97 in order to be 95% confident that the error in his estimate of mean reaction time will not exceed 0.01 seconds.
Answer:
A) p =
d
Step-by-step explanation:
20(which is d) x
= 2 (which is p)
cross checking always helps!
Answer:
neither.
Step-by-step explanation:
Answer:
Cost of Television = $294
Step-by-step explanation:
7% discount means 7/100 = 0.07 LESS
So we need to multiply by 1 - 0.07 = 0.93
Also, 10% MORE, or extra, means 10/100 = 0.10 MORE
So we need to multiply by 1 + 0.10 = 1.1
Let cost of television be "c", so we can say:
- 7% discount would mean cost to be c(0.93) = 0.93c
- 10% with interest would mean cost to be c(1.10) = 1.10c
The difference is 49.98. So we subtract lower value (0.93c) from larger value (1.10c) and equate to 49.98 and solve for c:

Cost of Television = $294