Answer:
8
Step-by-step explanation:
Vanillas percentage is 26%
26% of 50 is 13
Chocolates percentage is 42%
42% of 50 is 21
21-13=8
Answer:
[0.4235, 0.5365]
Step-by-step explanation:
Data given and notation
n=300 represent the random sample taken
X=300-98-58=144 represent the people that support the candidate A in the sample
estimated proportion of people that support the candidate A in the sample
represent the significance level
Confidence =0.95 or 95%
p= population proportion of people that support the candidate A.
Confidence interval
The confidence interval would be given by this formula
For the 95% confidence interval the value of
and
, with that value we can find the quantile required for the interval in the normal standard distribution.
And replacing into the confidence interval formula we got:
And the 95% confidence interval would be given (0.4235;0.5365).

The correct option is a): "i<span>s independent of m</span>".
By the fundamental theorem of calculus:<span><span>A′</span>(m)=<span>1<span>3m</span></span>⋅3−<span>1m
</span> =0</span>
So the area doesn't change with respect to m.
Step-by-step explanation:

<span>The<u> correct answer</u> is:
153/200.
Explanation<span>:
The amount for the first 6 months is 76500 and the amount for the last 6 months is 100000. This makes the ratio 76500/100000.
Both of these end with two 0's; this means they are both divisible by 100. 76500/100 = 765 and 100000/100 = 1000; this makes the ratio 765/1000.
Since these end with a 5 or a 0, they are divisible by 5; 765/5 = 153 and 1000/5 = 200; this makes the ratio 153/200.
153 is only divisible by 3 or 9; 153/3 = 51 and 153/9 = 17. None of these will divide evenly into 200, so we stop at 153/200.</span></span>