Answer:
$82,800
Explanation:
The computation of the amount of interest cost to be capitalized during 2018 is shown below:-
Amount of interest cost to be capitalized = (Borrowed amount × Rate of interest) + ($300,000 ÷ 2 × Rate of interest)
= ($720,000 × 9%) + ($150,000 × 12%)
= $82,800
Therefore for computing the amount of interest cost to be capitalized during 2018 we simply applied the above formula.
Information sharing reduces information lead time, enabling each organization to plan according to end demand and not according to the orders placed immediately downstream.
Explanation:
The Bullwhip effect is a trend of the distribution channel where estimates result of inefficiencies in the supply chain. Of reaction to fluctuations the market demand the inventory swings are growing, as the supply chain continues to grow.
The effect of the bullfight generally flows up the supply chain, starting from the retailer, wholesaler, dealer, producer and then the supplier of the raw materials.
This method does not include daily fluctuations to run level. Another way of reducing the bullwhip effect is by eliminating the delays along the supply chain. In general, the fluctuations in the supply chain can be reduced by 80% by cutting order to supply time by half in both real supply chains and supply chain simulations
Answer:
To minimize risk, investors should investigate the market and diversify its portfolio.
Interest that builds on the principle and the interest already gained is compound interest
Money invested in a CD
always have a fixed rate of return and is less risky than money used to purchase a home.
Answer:
The answer is $44,000
Explanation:
Solution
Given that
Now
Present/current year AGI = $300000
Present /current year tax liability = $60000
Prior year AGI = $200000
Prior year tax liability = $40000
Thus
As per Tax rule or applying the Tax rule
If Adjusted gross income(AGI) of prior year is below $250000 then the minimum required tax payment in the current year in order to avoid interest penalty is lower of
(1) 90% of present /current year tax (liability) or
(2) 110% of prior year tax liability
So
Because the prior year AGI is $200000 which is lower than $250000, in order to avoid interest penalty, the minimum required payment amount of tax liability in current/present year is lower of
(1) 90% of current year tax liability of $60000
Then
$60000 *90% = $54000
Or
(2)110% of prior year tax liability of $40000
$40000 ×110% = $44000
Hence, minimum required total tax payment amount for the current year is $44,000
Answer:
Inventory = 15 voters
Flow rate = 3 voters per minute
Flow Time = 5 minutes
Explanation:
Flow rate is defined as the flow of units for each minute, or the minutes or each unit.
Here, number of voters is the units = 1,800 voters
Also provided number of hours = 10
Thus, flow rate shall be: 1,800/10 = 180 voters each hour
Now
= 3 voters per minute.
Flow time is the average time by each unit, that is time taken for each unit.
Flow time = 5 minutes
Now, that we know what flow rate and flow time is:
Inventory of voters = Flow rate
Flow time = 3 voters
5 minutes = 15 voters.