Answer:
See Explaination
Explanation:
//Function
long loop (long x, long n)
{
//Declare a variable named result and initialize it to zero
long result = 0;
//Declare a variable named mask
long mask;
//For loop
for(mask = 1; mask != 0; mask = mask << (n & 0xFF))
{
//Calculate
result | = (x&mask);
}
//Return result
return result;
}
Answer:
The flowrate of water is 0.03556kg/s
Explanation:
Exhaust gases inlet temperature T1=4000C
Water inlet temperature T3=150C Exit Pressure of water as saturated vapor P4=2MPa
Mass flow rate of exhaust gases Heat lost to the surroundings Qgases=32kg/min
Mass flow rate of exhaust gases is 15 times that of the water
Heat exchangers typically involve no work interactions (w = 0) and negligible...
Explanation:
She is passionate about architecture, typography, and black & white film ... Since moving to Texas, I've heard a lot of people say, "If you don't like ... Oc, 3.74, 56, 80 ... Not only does the weather have to be clear to pour the concrete, but it ... system that goes within the slab) is complete, any additional rain will
Answer:
Magnitude of force P = 25715.1517 N
Explanation:
Given - The wires each have a diameter of 12 mm, length of 0.6 m, and are made from 304 stainless steel.
To find - Determine the magnitude of force P so that the rigid beam tilts 0.015∘.
Proof -
Given that,
Diameter = 12 mm = 0.012 m
Length = 0.6 m
= 0.015°
Youngs modulus of elasticity of 34 stainless steel is 193 GPa
Now,
By applying the conditions of equilibrium, we have
∑fₓ = 0, ∑
= 0, ∑M = 0
If ∑
= 0
⇒
×0.9 - P × 0.6 = 0
⇒
×3 - P × 2 = 0
⇒
= 
If ∑
= 0
⇒
×0.9 = P × 0.3
⇒
×3 = P
⇒
= 
Now,
Area, A =
= 1.3097 × 10⁻⁴ m²
We know that,
Change in Length ,
= 
Now,
= 9.1626 × 10⁻⁹ P
= 1.83253 × 10⁻⁸ P
Given that,
= 0.015°
⇒
= 2.618 × 10⁻⁴ rad
So,

⇒2.618 × 10⁻⁴ = ( 1.83253 × 10⁻⁸ P - 9.1626 × 10⁻⁹ P) / 0.9
⇒P = 25715.1517 N
∴ we get
Magnitude of force P = 25715.1517 N