Answer:
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
Step-by-step explanation:
We are given the following information:
We treat adult adults wear glasses or contact lenses as a success.
P(Adults wear glasses or contact lenses) = 75% = 0.75
Then the number of adults follows a binomial distribution, where
where n is the total number of observations, x is the number of success, p is the probability of success.
Now, we are given n = 10
We have to evaluate:
P(fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses)
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
The increase of the radius is a linear increase since we have the constant rate of 0.07 inches per second
The equation for a linear growth/decay is given by the form

where

is the rate of increase and

is the value of

when

We have

when
So the equation is 
The length of the radius when

seconds is


inches
If we let
x as the distance traveled by the boat
y as the distance between the boat and the lighthouse.
Then, we have:
tan 18°33' = 200 / (x + y)
and
tan 51°33' = 200 / y
Solving for y in the second equation:
y = 200 / tan 51°33'
Rearranging the first equation and substituting y
x = 200 / tan 18°33' - 200 / tan 55°33'
x = 458.81 ft
Therefore, the boat traveled 458.81 ft before it stopped.
Answer:
the answer is c
Step-by-step explanation:
Answer: 9%
Step-by-step explanation: