answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Norma-Jean [14]
1 year ago
8

Ms. Lindsey surveyed a random sample of students at her school to determine how they got to school. The results are shown below:

∙ 8 students walk or ride a bike ∙ 12 students ride in a car ∙ 25 students take the bus Based on the results of the survey, how many of the 900 students in 7th grade do NOT take the bus to school? Please explain I'm very confused.
Mathematics
1 answer:
Eva8 [605]1 year ago
7 0
20 I think because 8+12
You might be interested in
What is the selling price of a $610 couch with a 25% markup?
defon

Answer:

762.5

Step-by-step explanation:

25% of 610 is 152.5 and 610 + 152.5 is 762.5

Hope this helped also can i get brainliest?

8 0
1 year ago
Write an inequality to compare the integers -5 and -6
Dovator [93]
-5 > -6

I think this is what it would be because -5 is greater than (>) -6

Hope this is right and it helps :)
5 0
1 year ago
A pendulum's first swing has an arc of 24 inches. As the pendulum swings back and forth, the arc length for each successive swin
andrezito [222]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
1. The speed at which an automated assembly line produces a product follows a normal distribution with mean production time of 3
strojnjashka [21]

Answer: Probability = 0.2

Step-by-step explanation:

Given data:

Mean production time = 32.20 seconds

Standard deviation = 1,05seconds

probability that a full production run will take less than 32 seconds on average to produce

= P(Xbar<32)

= P(Z<-0.8518)

= 0.2

8 0
1 year ago
A store owner wants to give a pen to each customer who visits their store. The table shows the cost for the number of pens in a
Flura [38]

Answer:

$9 for 36

Step-by-step explanation:

Divide the price by the quantity to receive the unit price. Here are the unit prices for each option:

1. $0.54

2. $0.43

3. $0.31

4. $0.28

5. $0.25

Basically, you want the lowest price. So, $9 for 36 is the best value because it costs $0.25 per pen.

8 0
1 year ago
Other questions:
  • In a recent year, team 1 made 191 out of 238 free- throw attempts and team 2 made 106 out of 160 free- throw attempts. Copy and
    12·2 answers
  • The circumference of a grapefruit is 4π cm. Find the surface area of the grapefruit. Express your answer in terms of π.
    13·2 answers
  • The probability of selecting a particular color almond m&amp;m (according to the website) from a bag of m&amp;ms is listed below
    8·2 answers
  • Determine the standard form of the equation of the line that passes through (-7,8) and (0,2)
    8·1 answer
  • Brad buys a pack of 12 bottles of energy drink for £9.25 he then sells all bottles for £1 each. Work out brads percentage profit
    8·1 answer
  • Four whole numbers are each rounded to the nearest 10. The sum of the four rounded numbers is 90. What is the maximum possible s
    12·1 answer
  • In a science test devi scores 15 marks more than lixin . If devi obtains twice as many marks as lexin . Find the number of marks
    5·1 answer
  • (05.02 MC) The figure below shows a line graph and two shaded triangles that are similar: A line is shown on a coordinate grid.
    6·2 answers
  • 1.64÷ by what to = 0.00164
    12·1 answer
  • You flip 15 fair coins once. What is the probability of getting at least 12 heads?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!