Answer:
d) 0
Step-by-step explanation:
P -R = 0
Because in parallelogram, opposite angles are equal.
I had to read this a couple of times to see this was not about time, but is a right triangle problem. If the hour hand is at three, let us consider that a leg of a right triangle, we will consider the hypotenuse as the second hand.
Sketch the picture.
The hypotenuse is 9 cm. the angle is found by:
the (hour hand) is pointing directly at the 12. I expect you mean the minute hand. The angle between the minute hand and the second hand is 25/60*360 = 150 which make the angle between the hour hand and the second hand. 150 -90 =60
so the second hand and the hour hand gives us a right triangle, with a 60 degree angle and a hyp. of 9 cm.
cos 60 = x/9
9 cos 60 =x
<span>
x = 4.5 cm
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
Answer: First option.
Step-by-step explanation:
The complete exercise is attached.
In order to solve this exercise, it is necessary to remember the following property:
The Multiplication property of Equality states that:

In this case, the equation that Jada had is the folllowing:

Jada needed to solve for the variable "x" in order to find its value.
The correct procedure to solve for for "x" is to multiply both sides of the equation by 108. Then, you get:

As you can notice in the picture, Jada did not multiply both sides of the equation by 108, but multiplied the left side by
<em> </em>and the right side by
.
Therefore,you can conclude that Jada should have multiplied both sides of the equation by 108.
All transportation (bus, cab, train) are all similarly likely to be selected, and 1 of them must be selected at morning and evening, so we get: P (bus) = P (cab) = P (train) = 1/3. We also have P(no cab in evening) = P(no cab at morning) = 2/3
Now, P(using cab exactly once) = P(cab at morning and no cab in the evening) + P(no cab at morning and cab in the evening)
= P(cab, no cab) + P(no cab, cab)
= 1/3 * 2/3 + 2/3 * 1/3
= 2/9 + 2/9
= 4/9
Probability that Elizabeth uses a cab only once is 4/9.
Answer:
A C D E F
Step-by-step explanation:
Might be wrong