Answer:
Step-by-step explanation:
$27.63 / 2 = $13.82
$13.82 * 0.20 = $2.76
$13.82 + $2.76 = $16.58
Answer:
The probability that no flaws occur in a certain portion of wire of length 5 millimeters = 1.1156 occur / millimeters
Step-by-step explanation:
<u>Step 1</u>:-
Given data A copper wire, it is known that, on the average, 1.5 flaws occur per millimeter.
by Poisson random variable given that λ = 1.5 flaws/millimeter
Poisson distribution 
<u>Step 2:</u>-
The probability that no flaws occur in a certain portion of wire

On simplification we get
P(x=0) = 0.223 flaws occur / millimeters
<u>Conclusion</u>:-
The probability that no flaws occur in a certain portion of wire of length 5 millimeters = 5 X P(X=0) = 5X 0.223 = 1.1156 occur / millimeters
We have been given that a company makes wax candles in the shape of a solid sphere. Each candle has a diameter of 15 cm. We are asked to find the number of candles that company can make from 70,650 cubic cm of wax.
To solve our given problem, we will divide total volume of wax by volume of one candle.
Volume of each candle will be equal to volume of sphere.
, where r represents radius of sphere.
We know that radius is half the diameter, so radius of each candle will be
cm.



Now we will divide 70,650 cubic cm of wax by volume of one candle.



Therefore, 40 candles can be made from 70,650 cubic cm of wax.
Answer:
m+7
Step-by-step explanation:
If she ran 7 minutes longer and m represents the amount of time she ran, then it would just be addition.
Let's say m=60 minutes. She would've ran for 67 minutes, which is also m+7.
All primes are odd, except two. Therefore the sum of the first million primes is one even number plus 999999 odd numbers. Since odd*odd = odd, the first million primes must be even + odd = odd.
An odd number obviously has an odd final digit, so the only option that can be firmly rules out is b (which is even).