Answer:
D
Step-by-step explanation:
Labor productivity is is measured per hours.
Hence, the work he does [amount of claims] will be distributed amongst the amount of hours he works. The amount of dollar he uses <em>doesn't matter for labor productivity.</em>
<em />
Thus, his work is 6 claims. He does that is 8 hours. So claim/hr is:
6/8 = 0.75 claims per hour
Answer choice D is right.
Answer:
A. 4.26 in^2
Step-by-step explanation:
Step 1: Find the area of the sector DBC. Here we have to use the formula.
Area of a sector = Central Angle/360 *π
The area of the sector DBC = (54/360)*3.14*
= 30.16
Step 2: Area of segment CFD = Area of the sector DBC - Area of the ΔCBD
= 30.17 - 25.9
Area of segment CFD = 4.27in^2
Answer:
what's the rest of the question
Step-by-step explanation:
:/
Integer generally means number.
if s = seconds then
2s = 18
solve for s,
18/2 = 7
s = 7 seconds
Answer:
0.0417
Step-by-step explanation:
Given the following;
p = 0.7, n=121
The sampling distribution of sample proportion will be approximately normal with mean
\mu_{\hat{p}}=p=0.7
and standard deviation
\sigma_{\hat{p}}=\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}=\sqrt{\frac{0.7\cdot 0.2}{121}}=0.0417
Check attachment for the curve diagram.