36m. Im not sure but thats what i got, hope it helps...
If the first expression reads x(cube) • x(cube) • x(cube) and x(cube • cube <span>• cube), then the answer is no. They are not equal.
</span>
x(cube) • x(cube) <span>• x(cube) will be equivalent to x(to the 9th power) while </span>x(cube • cube <span>• cube) will be equivalent to x( to the 27th power). </span><span>
</span>
1. The formula for calculate the area of a rectangle, is:
A=LxW
A is the area of the rectangle
L is the length of the rectangle.
W is the widht of the rectangle
2. You have that:
-The<span> rectangular Corn Hole area has a width of 5 feet and a length of 10 feet, so:
L1=10 feet
W1=5 feet
- When</span> a uniform amount is added to each side (x), the area is increased to 84 feet². Then, you have a different length (L2) and a different width (W2):
3. The new length is:<span>
L2=L1+x+x
L2=L1+2x
L2=10+2x
4. The new width is:
W2=W1+x+x
W2=W1+2x
W2=5+2x
5. The new area is:
A2=84 feet</span>²<span>
6. Then, you have:
A=LxW
84</span>=(10+2x)(<span>5+2x)
7. When you apply the distributive property, you obtain a quadratic equation:
4x</span>²+30x-34=0
<span>
8. You can solve with by applyin the quadratic formula:
x=(-b±√(b^2-4ac))/2a
a=4
b=30
c=-34
9. Then, the answer is:
x=1 feet
</span><span>
</span>
We have been given that Sterre charges $35 to file tax returns, but files for free if she only needs the easiest form. Also, she donates $2 to clean water projects per tax return she files.
Further we know that Sterre charged $7,245 and made a donation of $1,242 this year for the tax returns she filed.
Let x be the number of free income tax returns and y be the number of $35 income tax returns.
Therefore, we can set up:

Since she donates $2 for each return that she files, therefore, we can set up:

Therefore,
Sterre filed 414 tax returns for free and filed 207 tax returns for $35.
The first thing I would do is write an expression for the amount the limo will cost in terms of the number of miles you drive. In this scenario, the cost=.15(mile)+700.
Now is the question, should the limo cost more or less than $750 to stay on budget? The answer is you should spend less than $750. Thus, when writing the inequality, or .15m+700<750. However, you could spend exactly $750 so you inequality should really be .15m+700≤750. Now you just need to solve this for the number of miles you can drive.
First, subtract 700 from both sides and you are left with .15m≤50
Then divide both sides by .15 and you are left with m ≤ 333.33. Thus, the limo can only travel 333.33 miles.
please make this the brainliest answer