200,000 have to find what 10 percent is and multiply that by 10
Answer:
This question doesn't show what is required to be done with this statement. However, I would provide explanation below on how to approach it.
Explanation:
This type of bond is a coupon-paying bond; meaning, it pays interest to its holders as coupons every year. The coupon rate of 6% can be used to calculate the annual coupon payment in dollars.
Coupon payment amount = Coupon rate * Face value
Coupon rate = 6% or 0.06 as a decimal
Face value = $1,000
Therefore, Coupon payment amount = 0.06*1000
Coupon payment amount = $60
Based on the above calculation, the statement that "annual amount of interest of $600" is incorrect. It should say;
"...annual amount of interest of $60."
Answer:
$4000
Explanation:
Fractional banking is a banking system where a portion of customer's deposits is kept as reserves while remaining portion is lent out. The amount kept as reserves is determined by the required reserve ratio set by the Central bank.
Reserve ratio is the percentage of deposits that is required of commercial banks to keep as reserves
Total deposits = $100,000 + $5,000 = $105,000
Required reserves = 0.2 x 105000 = 21,000
total reserves = $20,000 + 5000 = 25,000
excess reserves = 25,000 - 21,000 = 4000
Answer: c. multiple predetermined overhead costs
Explanation:
Companies can improve job cost accuracy by using ________.
(A) a plantwide overhead rate
(B) direct-labor hours to apply overhead
(C) multiple predetermined overhead rates
(D) number of units in the job to apply overhead
By applying multiple predetermined overhead costs, companies can improve job cost accuracy. This is because it provides more accurate product costs. It is usually employed in large companies. Here, each department engaged in production runs its own predetermined overhead rate. Though while more complex, is known to be more accurate since it reflects the differences across the various production departments in how overhead costs are incurred, hence, job accuracy is improved significantly.
Answer:
<u>Part a:</u>
<u>Assume that Kroger waiting times are exponentially distributed, show the probability density function of waiting time at Kroger.</u>
<u>Solution:</u>
Probability density function f(x) = (1/ )*e-x/ = (1/26)*e-x/26 (answer)
<u>Part b:</u>
<u>What is the probability that a customer will have to wait between 15 and 30 seconds?</u>
<u>Solution:</u>
0.2462
<u>Part c:</u>
<u>What is the probability that a customer will have to wait more than 2 minutes?</u>
<u>Solution:</u>
0.0099
Explanation:
All the workings are attached.