Answer:
c. A budget based on 49,000 units
Explanation:
Static budget is for 45,000 units,
Further with the information budget prepared with closest activity level, is the budget for 49,000 units as actual production is 50,000 units,
Therefore the actual comparison and analysis shall be based on this budget of 49,000 units as this is relatively most accurate and near by cost for each units produced.
Correct option is
c. A budget based on 49,000 units
Answer:
$5 per unit.
Explanation:
At an activity level of 3,000 units, we have:
Variable cost per unit = Total variable cost / Units produced = $15,000 / 3,000 = $5
Since the variable cost per unit must be equal at both lowest and highest level of activities, theerefore, the variable cost per unit at 3,500 is also $5 per unit.
Answer:
B. 9.0 times.
Explanation:
Accounts Receivable Turnover (ART) = Net credit sales/ Average accounts receivable
Net credit sales = <em>$7,200,000</em>
Average accounts receivable = (beginning AR - ending AR) /2
Average Accounts receivable = ($820,000 + $780,000)/2
Average AR = <em>$800,000</em>
Therefore Accounts receivable turnover = $7,200,000/800,000 = 9.0 times
Answer:
Intrinsic value of Stock C is 300
Explanation:
given data
expected pay dividend = $3
growth rate of dividends = 9%
stock C require a rate of return = 10%
stock D require a rate of return = 13%
solution
we get here intrinsic value by the DDM method
intrinsic value = Upcoming Dividend ÷ ( Required rate of return - Growth rate of stock ) .................1
intrinsic value =
intrinsic value =
intrinsic value = 300
so intrinsic value of Stock C is 300
Answer:
Explanation:
The journal entry is shown below:
Inventory A/c Dr $73,500
To Accumulated depletion A/c $73,500
(Being the depletion is recorded)
The computation is shown below
First we have to compute the depletion per ton which is shown below:
= (Acquired cost of coal mine + Intangible development costs + fair value of the obligation - Sale value) ÷ (Number of estimated tons of coal extracted)
= ($400,000 + $100,000 + $80,000 - $160,000) ÷ (4,000 tons)
= $105
Now if 700 are extracted in first year, so the depletion would be
= 700 × $105
= $73,500