Answer:
The sample would double in 9 hours
Step-by-step explanation
The number of hours it will take for the sample to double can be found using the 72 rule.
The 72 rule is such that a growth rate would double itself by it is used in dividing the number 72 as shown below:
number of hours =72/8=9 hours
The number of hours it would take the sample to double is 9 hours as computed above.
6 ones 7 hundredths -2.3
We make a place chart for 6 ones 7 hundredths. We write 0 in the remaining place value.
Hundred tens Ones point tenths hundredths thousandths
0 0 6 . 0 7 0
6 one 7 hundredths is 6.07
Now subtract 2.3 from 6.07
6.07 - 2.3 = 3.77
Answer : 3.77
Answer:
- k = 0.005
- doubling time ≈ 139 years
Step-by-step explanation:
Matching the form
A = A0·e^(kt)
to the given equation
A = 8·e^(.005t)
we can identify the value of k as being 0.005.
k = 0.005
___
The doubling time is given by the formula ...
t = ln(2)/k = ln(2)/0.005 ≈ 138.63
It will take about 139 years for the population to double.
Lets represent Ana and Christion using the Letters A and C
a+c=500
c=a+150
now substitute c for a+150 back into the first equation
a+a+150=500
a+a=350
2a=350
Divide by two
a=175
Now that we know annie has 175 all we do is subtract that from the total (500)
C=325
Sure enough, 175 is 150 less than 325
Hope that helped, send me a message if you need clearing up :D