Answer:
Correct Answer:
C) The news story marks the historical event of the first black man being called up to play in the major leagues and expresses some concern over how Robinson will be treated by his major league peers.
Explanation:
<em>Option C ıs the best statement which captures the overall point and focus of the given New York Times article, Document 3.</em>
Answer:
$739.72 ≈ 739.72
Explanation:
we can use an excel spreadsheet and the present value function to calculate the expected price of each bond ⇒ =PV(rate,nper,pmt,fv,[type])
- fv = $1,000
- pmt = $1,000 x 7.25% x 1/2 = $36.25
- nper = 60
- rate = 10% / 2 = 5%
- present value = ?
=PV(5%,60,36.25,1000) = -739.72 since excel calculates the initial investment, it is always negative, so we just change the sign.
Answer:
b. $1,500
Explanation:
The computation of the total amount of manufacturing overhead is shown below:
= Assembly department + Fabrication department
where,
Assembly department equals to
= $30 × 40 machine hours
= $1,200
Fabrication department would be
= $12 × 25 direct labor hour
= $300
So, the total manufacturing overhead would be
= $1,200 + $300
= $1,500
Answer:
$183,000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold using the FIFO method is shown below:
= Number of units purchased × per unit + additional units purchased × per unit
= 15,000 units × $10 + 3,000 units × $11
= $150,000 + $33,000
= $183,000
Since there are 18,000 units are sold
out of which 15,000 are at $10 and the remaining 3,000 units are at $11 and the same is to be considered