Answer:
At least 202.44 mm in the top 15%.
Step-by-step explanation:
When the distribution is normal, we use the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this question, we have that:

How many yearly mm of rainfall would there be in the top 15%?
At least X mm.
X is the 100-15 = 85th percentile, which is X when Z has a pvalue of 0.85. So X when Z = 1.037.




At least 202.44 mm in the top 15%.
Answer:
Step-by-step explanation:
Suppose pieces of chocolate pie served at a restaurant average 350 calories with a standard deviation of 20 calories. Calories have a Normal distribution due to inexact cutting of the pies. Which graph represents the proportion of pieces of pie that have more than 375 calories.
Answer: The z score is used to determine how many standard deviations that the raw score is above or below the mean. If the z score is positive then the raw score is above the mean and for a negative z score means the raw score is below the mean. The z score is given as:

Given that: μ = 350 calories, σ = 20 calories, x > 375

From the graph, The shaded area represents the proportion of pieces of pie that have more than 375 calories
From the normal distribution table, P(x > 375) = P(z > 1.25) = 1 - P(z < 1.25)
= 1 - 0.8944 = 0.1056 = 10.56%
Answer:2.00
Step-by-step explanation:
approximate apr=(finance charge divided by#months)12 / amount financed
Answer:
18 students are likely to be wearing red
Step-by-step explanation:
From the question, we know a student either wears red , or blue, with the probability of a student wearing red is 3 times more probable than wearing white.
So, let’s say out of the 24 students, x of them are wearing white. What this practically mean is that 3 * x = 3x of the students would be expected to be wearing red.
Now, adding the number of people wearing red and white together in terms of x, we have x + 3x = 4x
We equate this to 24; 4x = 24 and x = 24/4; x = 6
The number wearing red probably is 3 * x = 3 * 6 = 18 people