Answer:
Geoff's target service level is 0.76
Explanation:
Doing so would expand his expense from $0.99 to $1.59 and could very well give him the sustenance he expected to endure the second 50% of his day at the workplace. Obviously, in the event that he completed his cheeseburger and the typical measure of fries, he would essentially discard the additional ones. In any case, on the off chance that he neglected to supersize his request, he would need to take a confection break mid-evening and they weren't actually offering them away in the reprieve room candy machines. He would probably require two pieces of candy, which sold for $0.95 each.
Answer:
<em>3.57% per Annum or 0.0357</em>
Explanation:
Recall that,
By Taking a long position in two of the 4% coupon bonds and a short position in one of the 8% coupon bonds it results in the following
The Year 0: 90- 2 x 80 = -70
The Year 10: 200- 100 = 100
Since both coupons cancel each other.
In 10 years time a $100 will be the same to $70 today.
The 10-year rate, R, (10-year-rate) is given as,
The rate is 1/10 in 100/70 =0.0357 or 3.57% per year.
.
I think the correct answer from the choices listed above is option D. <span>The rate of exchange has been fluctuating wildly this week. Rate of exchange is the one being monitored by every country every moment so it should be this the correct answer. Have a nice day.</span>
Answer:
$555,750
Explanation:
First we need to calculate the units produced in the month of August.
We know that the opening inventory of finished goods is equal to 40% of that month's sale.
- The Opening inventory of August will be: 11100 * 0.4 = 4440
- Units produced in august relating to August sales will be 11100 - 4440 = 6660
- Units produced in August relating to September's sales will be 12600 * 0.4 = 5040
- Total units produced in August = 6660 + 5040 = 11700 units
- labour hours required for August = 11700 * 2.5 = 29250 direct labor hours
- So, Direct labor Cost = 29250 * 19 = 555750
Answer:
(D) Traceable to a single cost object.
Explanation:
A direct cost -
It is refers to the amount which is directly linked to the production of the specific products and services , is referred to as the direct cost .
The direct cost is variable in nature .
The direct cost can be traced to the cost object , that can be department , product or service.
Hence, from the given information of the question,
The correct option is D.