Answer:
The budgeted production of Product A for the year would be is 20,400 units
Explanation:
Since in the question, the ending inventory is 20% higher than beginning inventory.
So,
Let us assume the beginning inventory is based on 100. So, for ending inventory it would be 100 + 20 = 120
Now,
Method 1 : Ending inventory = 2,000 × 120 ÷ 100
= 2,400
Method 2 : Ending inventory = 2000 + 2000 × 20%
= 2000 + 400
= 2400 units
In both the methods, the answer is same
After considering the ending inventory, the budgeted could be calculated by using the equation which is shown below:
= Ending inventory + Forecast sales - beginning inventory
= 2,400 + 20,000 - 2,000
= 20,400 units
Thus, budgeted production of Product A for the year would be is 20,400 units.
Answer:
e. Agenda Setting
Explanation:
Agenda setting refers to a practice adopted by news channels to place higher emphasis on a news, and making it appear important by consistently and repetitively covering such news.
Such a practice influences an individual's thoughts not with what he/she thinks, but what he/she should think about and consider important.
Through such a practice, the news channels underline the extent to which an issue is important i.e assign significance and importance to an issue by affecting the perceptive mindset of the viewer.
So if a political issue gets covered and getting telecast too frequently, it affects the viewers interpretation regarding the sensitivity or significance of the issue.
Many a times, through agenda setting, the media indirectly feeds it's own biased views in the thought process of the viewers. So rather than making the viewer think on his own and assign weight-age, the media itself assigns importance to an issue.
In the given case, the cable news channel preferred the topic of senator's financial indiscretion over a congressional legislation which wasn't passed. So the channel emphasized upon one issue which as per it was more important than the other and thus follows agenda setting.
Answer:
The correct answer is, $121.2
Explanation:
You went for grocery and paid the bill through check.
Amount of grocery purchased: $45.20
You check bounced and you owe bank $25 because you didn't have much balance in your account that you paid for the groceries.
Your bank did an additional transaction of debiting your account with $25 for the bouncing of your check.
Grocery store sent you the letter to tell that you owe them $25 for the bounced check
You will have to pay again $45.20
Money order fee: $1
So the amount that you actually spent on groceries would be:
$45.2(real grocery amount) + $25(you owe to bank for bouncing your friend's check) + $25( Your check bounced) + $25(grocery store charged due to bounced check) + $1(money order)
= $121.2
So you are actually charged $ 121.2 for the groceries.
A because then she can gain interest on her money