Answer:
correct option is c. 43.75
Explanation:
given data
share own = 700
stock outstanding = 320000
market price = $25
interest and taxes = $160,000
debt = $500,000
interest = 7%
loan = 7.5 percent interest
to find out
How many shares of JKL stock must Theo sell to unlever
solution
first we get here no of share that repurchased is express as
no of share =
..............1
no of share = 
no of share = 20,000 shares
sell = share own × ( no of share ÷ stock outstanding ) .................2
sell = 700 × 
sell = 43.75 shares
so correct option is c. 43.75
Answer:
B. targeting strategy and marketing mix
Explanation:
In business, Targeting strategy refers to a strategy that a company implemented to sell their product to specific group of consumers.
In pepsi's case, they focus their targeting strategy toward the consumers who want a refreshing drink.
Marketing mix is a marketing strategy that is revolved around product, price, place, and promotion. Companies could utilzie this 4 factors to create a business model that can make their targeting strategy succesful.
In pepsi's case:
They sold their product in almost every convenience store <u>(place) .</u> Making it easier for consumers who currently crave refreshing drinks. The <u>price </u>of Pepsi's product is very affordable.
<u>They designed and promote their produc</u>t to obtain a reputation as refreshing a product that can relinquish your thirst. You can see it in most of their advertising. Most of it consist of people in a hot weather that craves something cold and refreshing.
Answer:
A. = (15% X $2M) + (21% X $2M) = $720,000. Since there is no mechanism for mitigating double taxation, the branch profit will be taxed on the to tax rate of 15% and 21% which is $300,000 and $420,000.
B. The total tax for $2m branch profit if US corporations can remove foreign based profit from US taxation will be just the 15% x $2m = $300,000.
C.If they are allowed to take deductions for foreign income taxes, the total tax on the $2m branch profit will be (21% -15%) x $2m = $120,000.
Explanation:
D.1. If credit are allowed for foreign income tax paid, total tax will be ($2m - $300,000 been foreign tax paid) x 21% = $357,000
D.2.
If the charge foreign income taxes at 30% and US corporations can claim refundable credit for foreign income tax paid on foreign source income = ($2m - $300,000 been the foreign income tax paid) = $1 700,000 x 30% = $510,000
Answer:
Macaroni and cheese is an inferior good.
Explanation:
From the information given in the question, we can assume that macaroni and cheese are considered as an inferior good for this consumer because there is an inverse relationship between the income level of this consumer and the quantity demanded for macaroni and cheese.
If there is 10% increase in the income of an individual then as a result quantity demanded of macaroni and cheese decreases by 15% and the price of this good remains constant. This shows that macaroni and cheese is an inferior good.