Answer:
The lowest risk combination is at : expected return = 12%
standard deviation = 17.44%
Explanation:
Three mutual funds
stock fund : 15% expected return, 23% standard deviation
Bond fund : 9% expected return , 23% standard deviation
money market : sure rate of 5.5%
correlation between stock and bond fund = 0.15
variance for stock fund = 0.5 ( solved using excel )
variance for bond fund = 1 - variance for stock = 1 - 0.5 = 0.500
attached below is the table and
Answer:
The correct answer is E. master production schedules.
Explanation:
Master production schedules is not an input to the aggregate planning process all other options are its input,
Aggregate planning process is an attempt to respond to predicted demand within the constraints set by product, process and location decisions.
Hence, master production schedules is not a relevant input for this planning process but can be a result of the aggregate planning process. In other words master production schedule is formed after aggregated planning has been completed.
Answer:
6.35, 6.39 and 6.49
Explanation:
6.3% = 0.063
yield = 0.063 ×$1,000/ 0.992 yield = 0.063 ×$1,000)/ 0.992 ×$1,000)
Current yield = 0.0635, or 6.35 percent PV = $992 = 0.063× $1,000 / 2) ×{(1 - {1 / [1 + (r / 2)]26}) / (r/ 2)} + $1,000 / [1 + (r / 2)]26 r = .0639, or 6.39 percent EAR = [1 + .0639 / 2)]2 - 1 EAR = .0649, or 6.49
Answer:
$11,560
$5666.661
Explanation:
Given the following :
Bill received from accountant = $17,000
This year's marginal tax rate = 32%
Next year's marginal tax rate = 37%
After tax return on investment = 11%
After tax cost of bill is paid in December :
Billed amount * this year's tax rate
$17,000 * ( 1 - 0.32)
= $17,000 * 0.68
= $11,560
B) After tax cost of bill was paid in January:
Billed amount * next year's tax rate * PV factor
From the present value factor table;
PV factor (1 years, 11%) = 0.9009
Hence,
$17,000 * 0.37 * 0.9009 = $5666.661
September 19, 2020 because that is when the cake successfully delivered