you'll have 59.2% profit margin (148,000)
can i get brainlist
Answer:
$600.078
Explanation:
the mean is also the average which is the total sum divide by 5
Answer:
Accounting revenue = $7,500,000
Tax revenue = $5,000,000
Explanation:
Contribution margin is net of Sales price and variable cost per unit.
Break-even is the level of sales at which the business have no profit no loss. At this point business only covers the the variable and fixed cost.
Average contribution = (Revenue from Accounting x Contribution of accounting services ) + (Revenue from Tax x Contribution of Tax services )
Average contribution = (60% x 30%) + (40% x 40%) = 18% + 16% = 34%
Revenue at break-even = Fixed cost / Contribution margin ratio
Revenue at break-even = $4,250,000 / 34% = $12,500,000
Accounting revenue = $12,500,000 x 60% = 7,500,000
Tax revenue = $12,500,000 x 40% = 5,000,000
Answer:
True she is using variable interval schedule
Explanation:
Variable interval schedule is a way to condition the operator by reinforcement after a given period of time ( the time of reinforcement is not fixed). The reinforcement time is on a changing and variable schedule.
In this instance assembly line manager Ched on the employees between 10 and 11 a.m, and the next day she checked on them in the last 15 minutes of the shift.
Revenue: $500,000
Shoes: $250,000
Shoe boxes: $1,000
Advertising: $500
Rent: $1,000
Depreciation: $25
Knowing she has sold 5,000 pairs, assume the company wants to launch a Black Friday promotion, where she would discount her shoes by 10%. How many more shoes would she have to sell to justify this promotion?
A. 25.13% more shoes
B. 20.08% more shoes
C. None of the above, but I could calculate this with the information I am given.
D. None of the above, I cannot calculate this with the information I am given.
Answer:
Option A. 25.13% more shoes
Explanation:
Cost Benefit analysis would be useful here to acknowledge what percentage of shoe sales is required to justify the promotion.
<u>The Benefit drawn before 10% promotion proposal:</u>
Revenue: $500,000
Shoes: ($250,000)
Shoe boxes: ($1,000)
Advertising: ($500)
Rent: ($1,000)
Depreciation: ($25)
Profit $247,475
<u>The Benefit drawn before 10% promotion proposal:</u>
Revenue: $450,000
Shoes: ($250,000)
Shoe boxes: ($1,000)
Advertising: ($500)
Rent: ($1,000)
Depreciation: ($25)
Profit $197,475
Now we can calculate how much additional sales must be required to justify the promotion.
Sales Increase Required = (Initial Profit - Before Promotion) / Profit After Promotion
Sales Increase Required = ($247,475 - $197,475) / $197,475
Sales Increase Required = 25.31% which is close to option 1, hence Option 1 is correct here.