Answer:
The book value at the end of year 3 is $100,000
Explanation:
Yearly Depreciation =(cost+cost of dismantling-salvage value)/useful life
cost is $200,000
cost of dismantling is $5000
salvage value is $30000
useful life is 5 years
Yearly depreciation=(200000+5000-30000)/5
Yearly depreciation=$35000
Depreciation for three years=$35000*3
=$105000
Book value at the end of year 3=total cost of machine-three years' depreciation
Book value at end of year 3=$200000+$5000-$105000
Book value at the end of year 3=$100,000
Answer:
Working Capital -2019 =$229300
Working Capital -2018 = $230900
Explanation:
Working capital is the operating capital of the business that is used in the day to day running or the business and is a metric for the liquidity of the business. It is necessary for the operations of the business and is calculated as the difference between the current assets and the current liabilities.
Working Capital = Current Assets - Current Liabilities
Working Capital -2019 = 498600 - 269300 =$229300
Working Capital -2018 = 532400 - 301500 = $230900
Answer:
(a) 3 pounds of shrimp
(b) 5 pounds of shrimp
Explanation:
Opportunity costs refers to the costs or benefits that are foregone to select some other alternative.
Vietnam can produce 180,000 pounds of shrimp or 60,000 pounds of rice in a year:
Opportunity cost of producing one pound of rice = 180,000 ÷ 60,000
= 3 pounds of shrimp
Ecuador can produce 130,000 pounds of shrimp or 26,000 pounds of rice in a year:
Opportunity cost of producing one pound of rice = 130,000 ÷ 26,000
= 5 pounds of shrimp
Therefore,
According to the principle of comparative advantage, the Vietnam has a comparative advantage in producing rice because it has a opportunity cost of producing rice than Ecuador.
Answer:
The correct answer is both A and C
Explanation:
Solution
Given that:
The Process 1 Registration, Capacity = 0.5 registration per minute (1/2)
The Process 2 Cashier, Capacity = 1*3 / 10 = 3/10 = 0.3 payments per minute
The Process 3 , Photo ID, Capacity = 1*4 / 20 = 0.2 ID per minute
Now
The Time taken for process a unit is minimum of Demand rate / Lowest process capacity
so, the flow rate = 0.2 student per minute or 5 minute per student
Thus,
The total time = 20 * 5 = 100 minutes.