Answer:
Soundgarden Company
Journal Entries:
July 10, 2020:
Debit Cash Account (or Accounts Receivable) $800,000
Credit Sales Revenue $800,000
To record the sale of 200 copiers at $4,000 apiece.
July 10, 2020:
Debit Warranty Expense $66,000
Credit Warranty Liability $66,000
To record the estimated warranty maintenance on copiers sold.
December 31:
Debit Warranty Liability $17,000
Credit Inventory $17,000
To record actual warranty costs incurred.
Explanation:
Soundgarden should record these transactions according to the matching principle, whereby warranty expense is recognized in the period that matches the sale so that all expenses related to sales are recognized when the sales are recognized. This is achieved by creating a warranty liability account after the sales and recording a warranty expense as the debit entry. When actual warranty costs are incurred, the Soundgarden Company will debit the warranty liability and credit the inventory actual for the actual costs.
Answer:
$6450
Explanation:
Given that
Monthly gross income = 3500
Monthly operating expenses = 1100
Tax rate = 25%
Annual cost recovery expenses = 3000
Recall that, taxable income is income less expenses.
Therefore,
Annual gross income = 3500 × 12
= 42000
Annual operating expense = 1100 × 12
= 13200
Thus,
Taxable income = 42000 - 13200 - 3000
= 25800
Tax liability = tax rate × taxable income
= 0.25 × 25800
= $6450
Answer:
Cultural capital
Explanation:
Cultural capital consists of knowledge about artistic trends and cultural acts that one can use to establish oneself in society, and demonstrate a particular social-standing. It also consists of tastes, preferences, and even ways of speaking, living, and moving.
The term was coined by French sociologist Pierre Bordieu. According to him, cultural capital is a form of class distinction, because the access to certain cultural products depends on variables such as race, ethnicity, income, sex, and religion.
The city bus system charges lower fares to senior citizens than to other passengers. Assuming that this pricing strategy increases the profits of the bus system, we can conclude that senior citizens must have a(n) <u>More elastic Demand </u>for bus service than other passengers.
Explanation:
Elasticity of demand defines relationship between the change in price and the purchases made by the consumer .
In case with the increase or decrease of the price the purchasing habit of the consumer remains the same then we say that the good has inelastic demand .
In case the consumer changes its purchasing habits with the change in price of the product or service then we say that the good /service has elastic demand.
In the question we can see that the bus service provider have changed the price of the tickets(reduce the price of the ticket) for senior citizens ,so we can say that the with the change in the price of the tickets the demand for the tickets by senior citizen must have increased .<u>Hence it is a example of Elastic demand.</u>
<u></u>
All that information gives you three points to make the graph.
Point 1:
At the price of $10, the offer is 2*1,000 shoes => (10, 2,000)
At the price of $25, the offer is 10*1,200 shoes => (25, 12,000)
At the price of $40, the offer is 10*1400 + 4*500 => (40, 16,000)
Then you have three points. You can check that their are not aligned because when you increase the price $15 from 10 to 25 the offer increases in 10,000 shoes; but when you increase the price $15 from 25 to 40, the offer increases 4,000.
To draw the grpah:
- use a perpendicular coordinate system with the price in the horizontal axis and the offer in the vertical axis,
- lable the horizontal axis with the prices from 10 to 50 and the vertical axis with the offers from 1,000 to 18,000.
- draw the three calculated points (10; 2,000) , (25; 12,000) and (40; 16,000)
- draw a curved line that passes through the three points.
Ther you have the graph.