Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
Answer:
Paying more cash to its creditors and stockholders than the amount it received from them (1)
Explanation:
Stockholders are the primary owners of the company who have invested their money in the company's shares i.e equity holders and expect a reasonable returns higher than their investment.
Creditors are money lenders like banks i.e debt holders who have given loan or bank overdraft to the company and expecting the company to pay back at an agreed date with interest.
A firm creates value by being able to invest money sourced from various investors into a viable project that guaranteed greater returns than the weighted average cost of capital.
Answer: edge computing
Explanation:
Edge computing refers to an open and distributed IT architecture which possesses features such as decentralized processing power, and Internet of Things (IoT) technologies.
Data is not transmitted to a day center but rather being processed by the device itself or the server. It helps in bringing data storage and computation closer to the data sources and this helps in saving bandwidth and improving response times.
Since the company wants to improve its operations by using data from devices at individual locations to make real-time adjustments to service delivery, then the technology that would be combine with its current Cloud operations to make this possible is the edge computing.
The holder of a promotional permit may MAY ENGAGE IN ACTIVITIES TO PROMOTE AND ENHANCE THE SALE OF ALCOHOLIC BEVERAGES ON BEHALF OF THE ALCOHOL MANUFACTURERS. The permit licensed the holder to market alcohol drinks without any consequence attached but he must be qualified to get the licence and he is also expected to pay annual fees.
Answer:
Standard Overhead rate is $1.25 per Direct labor hours
Explanation:
Total variable cost (2000 unit * $2.50) = $5,000
Total fixed cost = <u>$5,000</u>
Estimated Overhead cost = <u>$10,000</u>
<u />
Estimated Direct labor hour = 2000 unit * 4 hours = 8,000 hours
Standard Overhead rate = Estimated overhead cost / Estimated Direct labor hour
Standard Overhead rate = $10,000 / 8,000 hours
Standard Overhead rate = $1.25 per Direct labor hours