answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ki77a [65]
2 years ago
6

Block Island TV currently sells large televisions for $360. It has costs of $280. A competitor is bringing a new large televisio

n to market that will sell for $300. Management believes it must lower the price to $300 to compete in the market for large televisions. Marketing believes that the new price will cause sales to increase by 10%, even with a new competitor in the market. Block Island TV sales are currently 100,000 televisions per year. What is the target cost if the company wants to maintain its same income level, and marketing is correct (rounded to the nearest cent)? A. $225.00 B. $227.27 C. $246.68 D. $280.00
Business
1 answer:
dezoksy [38]2 years ago
5 0

Answer:

B ($227.27)

Explanation:

Before the competitor arrived

Annual cost = $280 × 100,000 = $28,000,000

Annual sales = $360 × 100,000 = $36,000,000

Annual profit = $36,000,000 - $28,000,000 = $8,000,000

When the competitor arrived

Quantity sold annually increases by 10% = 100,000 + (100,000×0.1) = 100,000 + 10,000 = 110,000

Annual sales = $300 × 110,000 = $33,000,000

Target cost to make a profit of $8,000,000 = ($33,000,000 -$8,000,000)/110,000 = $25,000,000/110,000 = $227.27

You might be interested in
Cattle House Steaks, an Alabama company, enters into a contract over the phone with Beef Packing Inc., an out-of-state corporati
Anton [14]

Answer:

A. under the minimum contracts test.

Explanation:

Minimum contract test is a procedure that a court could do in order to determine a jurisdiction for a certain case. This most likely done when one of the party resided in a different state.

In Most business transactions, minimum contracts tend to favor  the sellers/producers' state as the main jurisdiction. (In this case, Alabama)

This happen because one producer can to sell their products to customers nationwide.  This made the producers became a potential target of lawsuits from people in different states. Since It is almost impossible for that one company to cater to the law of different state, the company's location tend to be favored as the jurisdiction.

8 0
2 years ago
Apple anticipates it will sell 100,000 units in the coming year. It is considering investing in a new machine that will increase
Vilka [71]

Incomplete question. However, it would be inferred you want to know the requirements to calculate net income.

<u><em>Explanation</em></u>:

Remember, net income is total revenue minus total cost. Since Apple anticipates selling 100,000 units, if we assume the fixed cost to be $2,400 and the variable cost $34, and selling price unit is $150.

  • Total cost= 2400+ (34*100,000)= 3,400,000
  • Total Revenue= 150*100,000= $15,000,000
  • Net income= 15,000,000-3,400,000= $11,600,000

The Net income is therefore $11,600,000.

7 0
2 years ago
A manufacturer shipped units of a certain product to two locations. The equation above shows the total shipping cost TTT, in dol
andriy [413]

Answer: 2,200 units.

Explanation:

The complete exercise is:

T = 5c + 12 f

A manufacturer shipped units of a certain product to two locations. The equation above shows the total shipping cost T, in dollars, for shipping c units to the closer location and shipping f units to the farther location. If the total shipping cost was $47,000 and 3,000 units were shipped to the farther location, how many units were shipped to the closer location?

Given the following equation:

T = 5c + 12 f

You know that "T" is the total shipping cost (in dollars), "c" is the number of units shipped to the closer location and "f" is the number of units shipped to the farther location.

Based on the information given in the exercise, you can identify that, in this case:

T=47,000\\\\f=3,000

Then, knowing those values, you need to substitute them into the given equation:

47,000 = 5c + 12(3,000)

And finally, you must solve for "c" in order to calculate the number of units that  were shipped to the closer location.

You get that this is:

47,000 = 5c + 12(3,000)\\\\47,000-36,000 = 5c\\\\11,000=5c\\\\\frac{11,000}{5}\\\\c=2,200

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The skill you’re focusing on this week is:
Ludmilka [50]

could you explain some more please

8 0
1 year ago
Suppose that a monopolistically competitive restaurant is currently serving 260 meals per day (the output where MR = MC). At tha
IgorC [24]

Answer:

a. Profit; $520

b. Firms will enter; Left

c. Zero profits or normal profits

Explanation:

A restaurant is operating in a monopolistic competitive market.

The restaurant is producing 260 meals per day.

This is the profit maximizing level of output where the marginal cost is equal to marginal revenue.

The average total cost at this point is $10.

The price level is $12.

The profit or loss to the restaurant will be equal to the difference between total revenue and total cost.

a. Profit

= Total Revenue - Total cost

= $12\times 260 - $10 \times 260

= $3,120 - $2,600

= $520

b. This supernormal profit will attract other firms to enter the market, as a result the market share of existing firms will decline. The demand curve of the restaurant will move to the left.

c. In the long run, the firms in a perfectly competitive market earn only zero economic profits as positive profits attract new firms and negative profits cause the firms to leave.

So the restaurant will have zero or normal profits in the long run.

4 0
1 year ago
Other questions:
  • A key part of planning is organizational design and strategic human resources. True or False?
    11·2 answers
  • In three to four sentences, explain how taxes influence consumer decisions and buying power.
    11·2 answers
  • Vaughn Manufacturing is planning to sell 600 buckets and produce 980 buckets during March. Each bucket requires 500 grams of pla
    10·1 answer
  • One bag of flour is sold for $1.00 to a bakery, which uses the flour to bake bread that is sold for $3.00 to consumers. A second
    15·1 answer
  • Hewlett-Packard delays customization of its laser printers as long as possible. This is an example of which of the following?
    6·1 answer
  • Mann Corporation has been investing $18,000 for the last four years in an investment scheme that will mature at the end of the c
    6·1 answer
  • Bond Company uses a plantwide overhead rate with direct labor hours as the allocation base. Use the following information to sol
    15·1 answer
  • Anchor Co. owns 40% of Main Co.'s common stock outstanding and 75% of Main's noncumulative preferred stock outstanding. Anchor e
    9·1 answer
  • Lens Care Inc. (LCI) manufactures specialized equipment for polishing optical lenses. There are two models - one mainly used for
    7·1 answer
  • Department A had a beginning inventory balance of 25 units which were 40% complete. During the accounting period, the department
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!