answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dlinn [17]
1 year ago
8

) there are exactly 20 students currently enrolled in a class. how many different ways are there to pair up the 20 students, so

that each student is paired with one other student
Mathematics
1 answer:
Brilliant_brown [7]1 year ago
8 0
<span>Assuming that "pair up students" means "divide up all 20 of the students into groups of two," and we regard two pairings as the same if and only if, in each pairing, each student has the same buddy, then I believe that your answer of 20! / [(2!)^10 * (10!)] is correct. (And I also believe that this is the best interpretation of the problem as you've stated it.) 

There are at least two ways to see this (possibly more). 


One way is to note that, first, we have to select 2 students for the first pair; that's C(20, 2) (where by C(20, 2) I mean "20 choose 2"; that is, 20! / (18! * 2!). ) 

Then, for each way of selecting 2 students for the first pair, I have to select 2 of the remaining 18 students for the second pair, so I multiply by C(18, 2). 

Continuing in this manner, I get C(20, 2) * C(18, 2) * ... * C(2, 2). 

But it doesn't matter in this situation the order in which I pick the pairs of students. Since there are 10! different orders in which I could pick the individual pairs, then I want to divide the above by 10!, giving me the answer 

[C(20, 2) * C(18, 2) * ... * C(2, 2)] / 10!. 

This is the same as your answer, because C(n , 2) = n(n - 1) / 2, so we can simplify the above as 

[(20 * 19) / 2 * (18 * 17) / 2 * ... * (2 * 1) / 2] / 10! 
= 20! / [2^10 * 10!] 
= 20! / [(2!)^10 * (10!)]. 



Another way is to reason as follows: 

1. First, arrange the 20 students in a line; there are 20! ways to do this 
2. We can get a pairing by pairing the 1st and 2nd students in line together, the 3rd and 4th students together, etc. 
3. But if I switch the order of the 1st and 2nd student, then this doesn't give a different pairing. I don't want to count both orderings separately, so I divide by 2! 
4. The same argument from step 3 holds for the 3rd and 4th student, the 5th and 6th student, etc., so I need to divide by 2! nine more times 
5. Finally, the particular order in which I selected the ten pairings are unimportant--for example, the following orderings don't produce different pairings: 

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 
3, 4, 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 

So I need to further divide by the number of ways I can arrange the ten pairs, which is 10!. 


</span>
You might be interested in
What number is 10 times greater than 12,052
AlekseyPX

Answer:

120,520

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
a paint store has 35 gallons of paint in storage, 2/5 of which are for outdoor use. if each gallon cost $22, what is the total c
Likurg_2 [28]
$462 
3/5 of 35 gallons = 21 gallons
21 gallons x $22 = $462
3 0
2 years ago
A company has two warehouses that are 360 miles apart. A truck leaves Warehouse A and heads towards Warehouse B traveling at 45
DedPeter [7]
Alright 3 hours =315 because u add up both miles so per hour they move 105miles closer to each other so now we need to figure out how to get an extra 45 miles 


anwser 3hours and 26.08695652173913 min
5 0
2 years ago
Your utility company charges 13 cents per kilowatt-hour of electricity. What is the daily cost of keeping lit a 75 watt light bu
Tresset [83]

we know that

1 Kw=1000 w

The company charges 13 cents per kilowatt-hour of electricity

13 cents=0.13 dollars\\\\ 75w=\frac{75}{1000} kw\\\\ 15w=\frac{15}{1000} kw

Step 1

Find the cost for the light bulb

a) in one day

\frac{75}{1000} *12=0.9\ kw\  hour

Cost=0.13*0.9

Cost=$0.117

b) In a year

\frac{75}{1000} *12=0.9\ kw\  hour

0.9*365=328.5\ kw\  hour

Cost=0.13*328.5

Cost=$42.71

Step 2

Find the cost for the led bulb

a) in one day

\frac{15}{1000} *12=0.18\ kw\  hour

Cost=0.13*0.18

Cost=$0.0234

b) In a year

\frac{15}{1000} *12=0.18\ kw\  hour

0.18*365=65.7\ kw\  hour

Cost=0.13*65.7

Cost=$8.54

Step 3

Find the difference in cost

Save=42.71-8.54\\ Save=34.17 dollars

therefore

the answer is

34.17 dollars

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Bob paid $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.<br><br> How much would 3.25 lb of peaches cost?
Rasek [7]

Answer:

$18.20

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Una diseñadora de modas que confecciona trajes de noche, tarda 3 horas en cortar y 2 horas en coser cada vestido de fiesta. Para
    13·1 answer
  • The scatterplot shows a linear relationship between the distance traveled and the time elapsed. What is the rate of change of th
    7·2 answers
  • Suzanne has purchased a car with a list price of $23,860. She traded in her previous car, which was a Dodge in good condition, a
    10·1 answer
  • The automaker of your new car recommends an oil change following the first 5,000 miles and then every 3,000 miles thereafter. If
    7·1 answer
  • Which statements are true
    9·2 answers
  • Mallory's taxable income last year was $62,800. According to the tax table
    10·1 answer
  • Jeff has ten packages that he wants to mail. Nun identical packages weigh 2 7/8 pounds each. A tenth package weighs two times as
    11·1 answer
  • Liam works at a zoo. He was looking at some data showing the masses of their 555 African elephants. The mean mass of the elephan
    6·3 answers
  • What is the value of $x$ if $-\frac23(x-5) = \frac32(x+1)$?
    5·1 answer
  • 8 out of every 20 spectators were girls. There were a total of 1560 spectators at the game. How many of the spectators were girl
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!