You want to get the total amount Henri has which is $14 then subtract the flat fee.
14-1.25=12.75, He has $12.75 left to pay for miles, Since the taxi charges .75 a mile, you get $12.75/.75= 17
Henri has enough to pay to ride 17 miles.
Hope this helps
A+7
4+7
4+7=11
b-3
5-3
5-3=2
9c
9(10)
9(10)=90
Answer:
Step-by-step explanation:
Let the money earned during fundraising activities =x
Since the World Issues club has decided to donate 60% of all their fundraising activities this year to Stephen Lewis Foundation.
The amount of money the foundation will receive
=60% of x
= 0.6x
In the bake sale, the club raised $72.
Therefore, the amount the foundation will receive =0.6*72=$43.20
At the end of the year, the World Issues Club mailed a cheque to the foundation for $850.
Therefore:
0.6x=850
x=850/0.6
x=$1416.67
The total amount of money the club raised is $1416.67.
$3.50 as a half price is $1.75
If you want 3 orders of popcorn at half price, you would do 1.75*3 which is $5.25
As for drinks, 1.35*3 is $4.05
$4.05 + $5.25 = $9.30.
Answer:
Step-by-step explanation:
The mean of the gas mileages is 317÷16=19.8125
317 is the sum total of all the figures and 16 is the number of figures in the distribution
Standard deviation is the square root of the variance and the variance is the mean of all squared deviations
The 16 squared deviations are
7.9102(×2) + 3.2852(×2) + 0.6602(×3) + 0.0352(×4) + 1.4102(×3) + 10.1602 + 17.5352 = 56.4382
56.4382÷16 = 3.5274
This is the Variance. The standard deviation is herefore √3.5274 =1.878 ~ 1.88 (to 2 decimal places)
(B) Chebyshev's inequality predicts that 75% of the selection will fall within 2 standard deviations of the mean
2×1.88=3.76
19.8125-3.76 = 16.05
19.8125+3.76= 23.57
The gas mileages are between 16.05 and 23.57
(C) the actual % of SUV models of the sample that fall in the above range is (15/16 × 100) = 93.75%
(D) the empirical rule gives the more accurate prediction