(a) (3a⁴)³ = 3³a³*⁴ = 9a^12
(b) (2m³)⁶ = 2⁶m⁶*³ = 64m^18
(c) (7p⁵)² = 7²p²*⁵ = 49p^10
(d) (10k²)⁴ = 10⁴k⁴*² = 10000k⁸
(e) (5t^11)³ = 5³t^11*³ = 125t³³
(f) (x³y²)⁵ = x⁵*³y⁵*² = x^15y^10
(g)(m⁴n⁶)³ = m³*⁴n³*⁶ = m^12n^18
(h) (p⁷q³)⁴ = p⁴*⁷q⁴*³ = p²⁸q^12
(i) (a⁴b^10)² = a²*⁴b²*^10 = a⁸b^20
(j) (2x⁵y²)³ = 2³x³*⁵y³*² = 8x^15y⁶
(k) (3x⁷y⁴)³ = 3³x³*⁷y³*⁴ =27x^21y^12
(l) (5p²q⁴)³ = 5³p³*²q³*⁴ =125p⁶q^12
The formula is
YC x YD = AY x YB
fill in what we know:
18 x 6 = 9 x YB
108 = 9 x YB
YB = 108 / 9
YB = 12
4 socks = 1 pair of jeans
2 jeans = 3 shoes
6 shoes = 1 coat
1 pair of jeans = 4 socks...so 2 jeans = 8 socks
so now we have 8 socks = 3 shoes.
if 3 shoes = 8 socks, then 6 shoes = 16 socks
so 16 socks = 1 coat
so 64 socks = 64/16 = 4 coats <===
7.20/24 would give us 0.30/1 so Jalen's unit rate is $0.30 per juice pack.
Then we take our 2.70/6 which would give us 0.45/1 which means the unit rate is $0.45 per juice pack.What you're doing is trying to find the difference, so you'd subtract
.30 from .45 which gives you .15, the difference is $0.15 per unit.
0.15 is your answer
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Since 1 and c are supposed to be equal, I put 2.35+0.25x=1.75+0.4x and solved that for the x. I got 4. Then, since I want to find the price of the beef, I plugged the 4 in the equation of "b" and got 3.35.
I made many mistakes when solving so I restarted many times which is why it took so long to answer. Whew, I actually found the answer though!
If you want to help, mark me brainliest, I'm only 1 away from getting virtuoso! That would make my day, and hope I made yours.
Bye!