Answer: ∠ACB ≅ ∠E'C'D'; translate point D' to point B
Step-by-step explanation:
That is just my best guess.
C
B
your welcome i took test sorry if wrong
Answer:
Cost price of each cup = 1500/6 = 250
Selling price of each cup = 1650/5 = 330
Step-by-step explanation:
Cost price of cups = 1500
Profit = 10%
Selling price of cups = ?
Profit and loss percentage are calculated based on cost price and the formula to calculate profit is mentioned as under:
Profit percentage (%) = Profit x 100/Cost price
10 = Profit x 100/1500
⇒ Profit = 10 x 1500/100
⇒ Profit = 150
The formula for finding selling price is mentioned as under:
Selling Price = Profit + Cost Price.
Selling Price = 150 + 1500
⇒ Selling Price = 1650.
Since one of the six cups was broken that means the seller earned profit based on only 5 cups, it implies that selling price of each cup will be 1650/5 = 330.
Answer:
12a^9b^7
Step-by-step explanation:
Multiplying variables of the same base, will require you to add the exponents.
4a^3b^2 * 3a^6b^5
4*3 = 12
a^3 * a^6 = a^9
b^2 * b^5 = b^7
12a^9b^7