Answer:
Mean and standard deviation of the sampling distribution of the sample proportions are 76 and 0.0427 respectively.
Step-by-step explanation:
The mean for a sample proportion is given by μ = np
n = sample size = 100
p = fraction of the sample proportion that have what is being tested = 76% = 0.76
μ = 0.76 × 100 = 76.
Standard deviation of a sample proportion = σ = √[p(1-p)/n] = √(0.76×0.24/100) = 0.0427
If you round 1.625 pounds to nearest hundredths its 1.63 pounds.
Answer:
The is the m ∠ABC = m∠DEF the measures of the angles are equal ... Find the measure of the angle and give the reason for knowing it. ... x = __111___ ... m∠ABD = 3x + 20 and m∠BDC = x + 40 ... an equation to solve for x, and then find
AB, CD,. Hope It Helps!
⇒ x³y⁴ × x⁵y³
⇒ x³⁺⁵y⁴⁺³
⇒ x⁸y⁷
In short, Your Answer would be x⁸y⁷
Hope this helps!