Answer:
The standard deviation of car age is 2.17 years.
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 7.5
(a) If 99.7% of the ages are between 1 year and 14 years, what is the standard deviation of car age?
This means that 1 is 3 standard deviations below the mean and 14 is 3 standard deviations above the mean.
So

I want to find 



The standard deviation of car age is 2.17 years.
<span>Equation:
$59.50 - $30.00 = $0.25X
=$29.50 = $0.25X
=$29.50/$0.25 = X
= 118 text messages used
Explanation - First you take the total bill less the monthly fee of $30 to get $29.50. This amount represents the amount of the bill generated by the text messages you used. Then you divide this amount by $0.25 to get the total number of text, which is 118.</span>
A because if he started at negative ten you would add the 10 he increased. When you add those two together you get 0.
-10+10=0
The markup value = $62.25
The mark up percentage = 15%
Step-by-step explanation:
Step 1 :
Cost price of the video game = $415
Selling price of the video game = $477.25
We need to find the mark up value and the markup percentage
Step 2 :
The markup value can be computed by taking the difference of the selling and the cost price.
Hence the markup = $477.25-$415 = $62.25
The markup percentage is computed on the cost price
so the mark up percentage =( 62.25 ÷ 415) × 100 = 15%
Step 3 :
Answer :
The markup value = $62.25
The mark up percentage = 15%
Answer:
See attachment for detailed answer.
Step-by-step explanation: