The answer is B ! as vertex is (6,3) and axis of symmetry lies on x=6 !
if you need explanation, comment !
The hypotenuse of the way that they have taken is equal to 2 miles. Jogging this distance with a rate of 5 miles per hour will take Jesse 0.4 hours. Further, for Mark to be back to the starting point, the total distance covered is 2.75. Dividing the distance by 12 miles per hour, it will take Mark only 0.23 hours. Thus, Mark will reach the initial point first.
8,8,8 would be the answer
Find the volume of the first figure, then find the volume of the second figure, then add them together.
V=lwh
V(1)=(15)(12)(6)
= 1,080in^3
V(2)=(12)(6)(6)
= 432in^3
--------------------------------------------
1,080+432= 1,512 in^3
--------------------------------------------
Your answer should be 1,512