Answer:
$ 454.86 : $33.25
Step-by-step explanation:
1.
Alex bought the new easy chair for $ 399 .
If she pays the amount in 13th month. So, she has to pay the interest of 1 month too , which is, = $ 
= $ 55.86
So, total amount she has to pay for the chair,
= (cost price of the chair + interest)
= $ (399 + 55.86)
= $ 454.86 (answer)
2.
If she wants to pay the amount within the 12 months, so that she doesn't have to pay the interest, her budget for that for each month will be ,
$ 
= $ 33. 25 (answer)
The final value of the car will be given by:
final = origamt(1 - .20) to the 4th power. The car will retain therefore,only 80% of its original value from the preceding year for each of the 4 years starting with an original value of $35000.
The calculation is

A measely $14,336!
Because they're all the same distance from the x axis on a coordinate plane. Also, remember that in quadrant I, all trig values are positive. In Q II, only sine and cosecant are positive. In Q III, only tangent and cotangent are positive. In Q IV, only cosine and secant are positive. Think of it as <u>A</u>ll <u>S</u>tudents <u>T</u>ake <u>C</u>alculus.
Answer:
0.7743
Step-by-step explanation:
Mean of age = u = 26 years
Standard Deviation =
= 4 years
We need to find the probability that the person getting married is in his or her twenties. This means the age of the person should be between 20 and 30. So, we are to find P( 20 < x < 30), where represents the distribution of age.
Since the data is normally distributed we can use the z distribution to solve this problem. The formula to calculate the z score is:

20 converted to z score will be:

30 converted to z score will be:

So, now we have to find the probability that the z value lies between -1.5 and 1.
P( 20 < x < 30) = P( -1.5 < z < 1)
P( -1.5 < z < 1 ) = P(z < 1) - P(z<-1.5)
From the z-table:
P(z < 1) = 0.8413
P(z < -1.5) =0.067
So,
P( -1.5 < z < 1 ) = 0.8413 - 0.067 = 0.7743
Thus,
P( 20 < x < 30) = 0.7743
So, we can conclude that the probability that a person getting married for the first time is in his or her twenties is 0.7743