answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harrizon [31]
1 year ago
5

If the office furniture costs $9,900 and it was three times as expensive as the office computer, what was the cost of the comput

er?
A-$2,300.00
B-$1,450.00
C-$3,300.00
D-$1,900.00
Mathematics
2 answers:
Ray Of Light [21]1 year ago
4 0

Answer:

C-$3,300.00

Step-by-step explanation:

Let the office furniture be x and the office computer be y

If the Office furniture x is three times as expensive as office computer y

x = 3y

Remember office furniture x = $9900

Therefore $9900 = 3y

Divide both sides by 3

$9900/3 = y

y = $3,300.00

Readme [11.4K]1 year ago
3 0

Answer: 3,300

Step-by-step explanation:

9,900÷3

You might be interested in
A bus traveling from Philadelphia to Boston travels at an average speed of 55 miles per hour. The bus stops for 1 hour halfway b
igor_vitrenko [27]
55t+1=310
hope this helps you
7 0
2 years ago
When a problem involves more than one unit for a characteristic ( such as length) how can you tell which unit use is more approp
Art [367]

In the absence of clues, it is a judgment call.

Often, the problem statement or answer choices will tell you the desired units.

In general, units are available so that you can express dimensions in 4 or fewer digits with appropriate units. There are a few gaps, but the reason units are what they are is to make expressing everyday values easy to do.

SI units are easy to work with on this score, as the various available prefixes ensure that you can always express a quantity using a number between 1 and 1000. This is generally what you want to do (in the absence of direction otherwise).

For some things, there are customary units that are expected. Vehicle speed is unusally miles (or kilometers) per hour, for example. Land area is usually square feet, acres, or square miles in US units, or square meters, hectares, or square kilometers in SI units.

Generally, too, it is appreciated by your reader if the units you choose are ones they are familiar with. In most applications, you'd choose feet or yards or miles instead of furlongs, for example (unless your audience is familiar with racetrack distances).

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The track team is trying to reduce their time for a relay race. First they reduce their time by 2.1 minutes. Then they are able
konstantin123 [22]

Answer: 15.7 minutes

Step-by-step explanation:

Let x be the time in the beginning (in minutes).

Given: The track team is trying to reduce their time for a relay race.

First they reduce their time by t_1=2.1 minutes.

Then they are able to reduce that time by t_2=10

If their final time is 3.96 minutes, then

x-t_1-t_2=3.6\\\Rightarrow\ x=3.6+t_1+t_2\\\Rightarrow\ x=3.6+2.1+10\\\Rightarrow\ x= 15.7

Hence, their beginning time was 15.7 minutes.

7 0
2 years ago
he following data set shows the number of dogs counted in a local park each Saturday for 4 months. 33, 36, 31, 37, 37, 38, 31, 3
lana66690 [7]

General Idea:

To create a dot plot for a set of data we should list the data from lowest to greatest number. Then create a number line which covers all the numbers given in the data. We need to plot number of circles one above as many times based on the frequency of the data.

Applying the concept:

33, 36, 31, 37, 37, 38, 31, 37, 35, 31, 38, 32, 36, 33, 38

Listing the data in ascending order we get

31, 31, 31, 32, 33, 33, 35, 36, 36, 37, 37, 37, 38, 38, 38

We need to plot <u>three </u>circles above 31, <u>one</u> circle above 32, <u>two</u> circles above 33, <u>one</u> above 35, <u>two </u>above 36, <u>three </u>above 37, and <u>three</u> above 38.

Conclusion:

Out of the four options, the <u>correct option is B </u>because that is the only dot plot representing the given set of data.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
2 Rita bought three and forty-eight hundredths pounds of bananas at the store. How is this number written in expanded notation?
boyakko [2]

The cost of bananas = $ 3.48

This can be written as :                                                                                            

this number written in expanded notation as : (3 × 1) + (4 × 0.1) + (8 × 0.01)

3+0.4+0.08 = 3.48

Hence, 1st option is correct.                                                  

5 0
2 years ago
Other questions:
  • the table shows the number of lift tickets and ski rentals sold to two different groups. Is it possible to determine how much ea
    12·1 answer
  • Sara is working on a Geometry problem in her Algebra class. The problem requires Sara to use the two quadrilaterals below to ans
    8·1 answer
  • Sam purchased a new car for $17,930. The value of the car depreciated by 19% per year. When he trades the car in after x years,
    10·1 answer
  • What is the tangent ratio for angle b?
    13·2 answers
  • Three less than the difference of 16p and 15p is equal to the difference of 3 and 1/2
    7·2 answers
  • Your savings account pays 1.75% interest per year. You make a $500 deposit. How much interest does the account earn in the first
    12·2 answers
  • A 2-column table with 6 rows. The first column is labeled miles driven with entries 27, 65, 83, 109, 142, 175. The second column
    13·2 answers
  • points Q and R are midpoints of the sides of triangle ABC. Triangle A B C is cut by line segment Q R. Point Q is the midpoint of
    6·2 answers
  • Round each decimal number to the nearest tenth. Then, select the best estimate for the subtraction equation 2.59 − 0.19 = ___.
    8·1 answer
  • 1.32 Factory defective rate. A factory quality control manager decides to investigate the percentage of defective items produced
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!