Answer:
Option d.
Step-by-step explanation:
Total employment for sheet metal workers in 2016 is projected to be = 201,000
This is a 6.3% increase from 2006.
Let the number of workers in 2006 be n
n + (6.3% of n) = 201,000
n + ( 0.063n) = 201,000
1.063n = 201,000
n = 
n = 189,087. 4882 ≈ 189,000
the total employment in 2006 was approximately 189,000
Option d is the answer.
He spent $65 of his total $650 leaving him with $585.
650/10=65
650-65=585
or (650/10)-65=585
the / is the division symbol.
Answer:
10000*0.6065=6065
A. about 6,065
Step-by-step explanation:
Definitions and concepts
The Poisson process is useful when we want to analyze the probability of ocurrence of an event in a time specified. The probability distribution for a random variable X following the Poisson distribution is given by:

And the parameter
represent the average ocurrence rate per unit of time.
For this distribution the expected value is the same parameter
,
, 
Solution to the problem
We want "how many would have no blemishes" so first we need to find the probability that X=0, since X represent on this case the number of blemishes on each door. And if we use the mass function we got this:

And now since we have a total of 10000 doors painted we can find how many we would expect with no blemishes:
10000*0.6065=6065
A. about 6,065