Answer:
See joint picture.
Step-by-step explanation:
The study lasts 6 days. Since the amount of plant food decreased an equal amount each day, and since the whole 72 millimeters were used, it means that plants consumed 72/6 = 12 millimeters daily.
All the results given come from this justification.
Answer:
Over 2 oz. Class A-II felony
Step-by-step explanation:
One would need to carefully weigh the material.*
0.06 kg ≈ 2.12 oz
Note that .06 kg is 1 significant figure, so this rounds to 2 oz (1 significant figure). Given the precision of the reported weight, there is insufficient precision to say the amount is actually over 2 oz.
__
If you take the numbers at face value, the suspect is in possession of over 2 oz, so will be charged with a Class A-II felony.
_____
* 2.00 ounces translates to about 0.0567 kg, which rounds to 0.06 kg.
Answer:
An equilateral triangle
Step-by-step explanation:
Because an equilateral has a feature that all sides have the same length and all angles are of the same, it does not matter from which side and peak the centroid, circumcenter, incenter and orthocenter is created, they would always end up at the same point.
Answer:
Critical value: T = 1.337
The 80% confidence interval for the mean repair cost for the stereos is between $45.991 and $86.689
Step-by-step explanation:
We have the standard deviation for the sample. So we use the t-distribution to solve this question.
The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So
df = 17 - 1 = 16
80% confidence interval
Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 16 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of
. So we have T = 1.337, which is the critical value
The margin of error is:
M = T*s = 1.337*15.22 = 20.349
In which s is the standard deviation of the sample.
The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 66.34 - 20.349 = $45.991
The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 66.34 + 20.349 = $86.689
The 80% confidence interval for the mean repair cost for the stereos is between $45.991 and $86.689
<span>No.
From the data provided you can not determine what the standard deviation is. In order to determine the standard deviation you need the actual grades not just a mean.</span>