Answer:
he can expect to lose 0.5$
Step-by-step explanation:
To solve this problem we must calculate the expected value of the game.
If x is a discrete random variable that represents the gain obtained when rolling a dice, then the expected value E is:

When throwing a dice the possible values are:
x: 1→ -$9; 2→ $4; 3→ -$9; 4→ $8; 5→ -$9; 6→ $12
The probability of obtaining any of these numbers is:

The gain when obtaining an even number is twice the number.
The loss to get an odd number is $ 9
So the expected gain is:

Expand the given expression.
22.5 + 7(n - 3.4) = 22.5 + 7*n + 7*(-3.4)
Multiply +7 and -3.4 to obtain - 23.8. Therefore
22.5 + 7(n - 3.4) = 22.5 + 7n - 23.8
Write the constant terms together. Therefore
22.5 + 7(n - 3.4) = 7n + 22.5 - 23.8 = 7n - 1.3
Answer: 7n - 1.3
The santos because they rented the car for two weeks, while the others rented for four.
Answer:
according to the equation it is 158.330917...
Step-by-step explanation:
put w as 64 and solve for t
Whenever you're asked to find the best prediction based on the graph, you always use the line of best fit (the black line) that is determined from your data points.
Since 202cm isn't on your graph, you will need to write an equation for your line of best fit and mathematically figure out the arm span. If you look at your graph, notice that for every x value, the y value is equal to it. That makes writing the equation easy. Since x=y, your equation is pretty much just y = x.
Your x value that you need to plug in is x=202cm. This is because height is on the x axis and the height you want to find the arm span for is 202cm. Plug x=202 into the equation:
y=x
y=202
The arm span <span>of a player that is 202 cm tall is B) 202cm wide.</span>