Answer:
He can cook 52 or less than 52 batches of lasagna.
Step-by-step explanation:
0.9L+0.3S≤60
Putting the value of s = 44
0.9L+0.3 (44) ≤ 60
0.9L+ 13.2 ≤ 60
0.9L ≤ 60 -13.2
L ≤ 46.8/0.9
L ≤ 52
ANSWER
The correct answer is

EXPLANATION
The mapping for reflection across the x-axis is given by

Given

. We can let

we can write the ordered pair

or

as the ordered pair of the preimage of

.
The image function will have the ordered pair

or

.
That is, we negate all the y-coordinates.
Therefore

.
To find the specification limit such that only 0.5% of the bulbs will not exceed this limit we proceed as follows;
From the z-table, a z-score of -2.57 cuts off 0.005 in the left tail; given the formula for z-score
(x-μ)/σ
we shall have:
(x-5000)/50=-2.57
solving for x we get:
x-5000=-128.5
x=-128.5+5000
x=4871.50