There is a 73.5% chance that Nathan is allergic to penicillin and the test predicts it.
75% * 98% = 73.5%
.75 * .98 = .735
Answer: 210
Step-by-step explanation:
55×12=660-500=160+50(down payment)=210
Answer:
V(t) = 25000 * (0.815)^t
The depreciation from year 3 to year 4 was $2503.71
Step-by-step explanation:
We can model V(t) as an exponencial function:
V(t) = Vo * (1+r)^t
Where Vo is the inicial value of the car, r is the depreciation rate and t is the amount of years.
We have that Vo = 25000, r = -18.5% = -0.185, so:
V(t) = 25000 * (1-0.185)^t
V(t) = 25000 * (0.815)^t
In year 3, we have:
V(3) = 25000 * (0.815)^3 = 13533.58
In year 4, we have:
V(4) = 25000 * (0.815)^4 = 11029.87
The depreciation from year 3 to year 4 was:
V(3) - V(4) = 13533.58 - 11029.87 = $2503.71
For this case we have a function of the form:

Where,
A: initial amount
b: decrease rate
x: time in years
Substituting values we have:

For 2010 we have:
Answer:
an exponential decay function to model this situation is:
y = 1300 * (0.97) ^ x
The population in 2010 is:
y = 1083
Answer:
1.734
Step-by-step explanation:
Given that:
A local trucking company fitted a regression to relate the travel time (days) of its shipments as a function of the distance traveled (miles).
The fitted regression is Time = −7.126 + .0214 Distance
Based on a sample size n = 20
And an Estimated standard error of the slope = 0.0053
the critical value for a right-tailed test to see if the slope is positive, using ∝ = 0.05 can be computed as follows:
Let's determine the degree of freedom df = n - 1
the degree of freedom df = 20 - 2
the degree of freedom df = 18
At the level of significance ∝ = 0.05 and degree of freedom df = 18
For a right tailed test t, the critical value from the t table is :
1.734