Answer:
50 pmh
Step-by-step explanation:
Distance traveled by plane = 900 miles
Distance traveled by car = 250 miles
Let the speed of the car is c. The plane travels 250 mph faster than the car, so speed of the plane will be c + 250
Let the time taken to travel on car is t. She traveled 2 hours more on car the she rode on plane. This means she consumed 2 hours less time on plane. So the time spent on plane will be t - 2 hours.
Distance = Speed x Time
For Plane, the equation will be:
900 = (c + 250)(t - 2) <u>Equation 1</u>
Likewise, the equation for car will be:
250 = ct
From here, t = 250/c
Using this value in Equation 1, we get:

Since value of speed cannot be negative, we only consider the positive value. So from here we can conclude that the speed of the car was 50 mph
For the Hernandez family, 3 pizzas were cut into 24 slices. So each pizza was cut into 24/3 = 8 slices. So if there should be an equation representing the relationship between the number of slices, y, and the number of pizzas, x, that would be y = 8x. So option #1 is incorrect.
As for the the Wilson family, if they ordered 3 large pizzas, they would cut them into y = 10(3) = 30 slices. So they would have more slices than the Hernandez family. So option #3 is correct. In addition, the equation tells us that they cut each pizza into 10 slices instead of 8 slices as the Hernandez family’s did. So the Hernandez family’s slices are larger than the Wilson family’s slices. Option #2 is incorrect. As for option #4, the constant of proportionality can be determined as 8 for the Hernandez family. So option#4 is incorrect either.
Answer: Option #3
Answer:
No
Step-by-step explanation:
She would be able to fit 729 cubes but not 1000.