Answer:is this a real quistion
Step-by-step explanation:?
If it takes 8 hours for a bus with an average velocity of 65mph to travel from Amarillo to Austin then,
d = 65 (8) = 520 miles
The distance from Amarillo to Austin (or vice versa) is 520 miles.
If the function to get the distance traveled by the automobile is given by:
d(x) = 80 t
Then, the inverse variation relationship would be
d-1(x) = t = d / 80
Since d = 520
t = 520 / 80
t = 6.5 hours
It takes 6.5 hours for the automobile to complete the trip
When looking at probabilities, two ideas are always true.
1) Any probability is more than 0.
2) The sum of all the probabilites is 1.
Idea #2 works here. (For example, think of how a die has six things and the probability of each is 1/6. So 1/6 + 1/6 + 1/6 + 1/6 + 1/6 + 1/6 = 1.) Let G = the probability of grape, C = probability of cherry and O = the probability of orange. From Idea #2, G + C + O = 1. Since we know G and C, then
3/10 + 1/5 + O = 1.
3/10 + 2/10 + O = 1
5/10 + O = 1
O = 5/10
Thus, the probability of an orange jelly bean is 5/10 = 1/2.
Answer:
Decreased.
Step-by-step explanation:
Decrease means to go down or take away, therefore in a mathematical equation, it would be represented by a negative integer.
Change could be positive or negative
each is a singular description word
and drastically is just describing how fast.
have a good day!
Answer:
15
Step-by-step explanation:
Given that a1 = 6
an = 3 + 2(an-1),
Substitute n = 2 into the formula
a2 = 3 + 2(a1)
a2 = 3 + 2(6)
a2 = 3+12
a2 = 15
Hence the second term of the sequence is 15