£18240
since the amount she earned falls within the range of the tax rate 40%, multiply her earnings by 0.4.
£45600*0.4= 18240
After a series of calculations, I found out that the interest he has to pay in total would be <span>$117,484.77.
You might use my answer in reviewing by using your solution also.
I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
</span>
Answer:
24 and 21
Step-by-step explanation:
the ratio of their ages is 8 : 7 = 8x : 7x ( x is a multiplier )
In 6 years
8x + 6 : 7x + 6 = 10 : 9
Express the ratio in fractional form
=
( cross- multiply )
9(8x + 6) = 10(7x + 6) ← distribute parenthesis on both sides
72x + 54 = 70x + 60 ( subtract 70x from both sides )
2x + 54 = 60 ( subtract 54 from both sides )
2x = 6 ( divide both sides by 2 )
x = 3
Thus
Tony = 8x = 8 × 3 = 24
Vihaan = 7x = 7 × 3 = 21
The first one
2,6,8,3,7,9,4,9,8,7,3,2,8,11,3